Мода, която не се облича, но те вдъхновява. Изящни рокли, но не от дантела или коприна, а от метал. Скулптурите на Живко Седларски са притежание на музеи, галерии и частни колекции на 3 континента, печелейки му прозвището "Рицарят на стоманените дами".
Преди дни българският творец, който от години живее във Франция, пристигна у нас, за да даде старт на поредица от изложби, посветени на творчеството му. Началото на тази своеобразна "естетическа офанзива" бе поставено на 16-ти септември в столичната галерия "Мисията" с експозицията "Haute couture – Haute soudure", съдържаща 30-ина негови скулптури – на метални рокли, естествено! Защото българският скулптор дължи световната си слава именно на тях. С течение на годините неговите "стоманени дами" се превръщат в истинска сензация. Те красят паркове на замъци, градски площади, музеи и галерии. "От 2008 г. до днес правя само рокли" – признава пред Радио България Седларски и добавя, че се вдъхновява от женствеността и от движението на материята в пространството. И още:
"Аз гледам много модни ревюта и оттам дойде името на моята серия, свързана с роклите, която обхваща целия период от 2008 г. насам. Заглавието на изложбата е игра на думи. На български трябва да се преведе така: haute couture означава висша мода, а haute soudure означава заварка. Значи аз правя висша заварка, защото роклите от висша мода при мен са не от плат, а от метал" – казва Седларски.
Българинът работи с различни материи – метал, смола, мед, дърво, гранит… Роклите му са одухотворени, минималистични, изящни. Те носят ефирни имена, като "Полъх", "Дъга в нощта", "Бяла тишина"… Но авторът им твърди, че не се интересува от мода:
"Модни дефилета гледам колкото да хвана момент от движението на модела, който е облякъл една рокля. Искам да запечатам мига – дали вятъра, дали стъпките, дали движението на жената, които правят нещо интересно в пространството и ваят някаква форма. И сега, по идея на моя куратор Албена Ненкова, представяме към моите скулптури серия от рисунки. Това са подготвителни етюди към дадена бъдеща скулптура. Изложбата съвпада и с премиерата на книгата-албум, посветена на творчеството ми" – казва Седларски.
Световно признатият творец живее от 33 години във Франция "Това е половината от живота ми, тъй като тези дни навършвам 66", споделя той. Роден е в гр. Елхово, завършва техникум по керамика и стъкло и след това – Националната художествена академия в София. Но в съдбата му настъпва обрат в началото на 90-те на миналия век:
"Когато дойде промяната и влязохме в криза, културата беше най-засегната тогава, тя е първата жертва в една криза. И разбрах, че дълго време няма да мога да се изразявам със средствата, на които съм се научил. Заминах за Франция с жена ми – където и да е, само да продължа да се изразявам пластично, да мога да говоря на хората по моя си начин. В началото имах труден период. За да правя скулптурите си, да ги лея, трябваше да работя като наемник, а заплатата си я харчих в леярната, за да си обръщам гипсовите модели в скулптури от бронз. Това продължи повече от 4 години" – спомня си Седларски.
Безспорният му талант бързо печели почитатели. Открива собствено ателие, а поръчките започват да валят от цял свят. През 2011 г. Седларски е поканен да представя България с творбата "Война на мира" на мащабно изложение, организирано от ЕС. Двe години по-късно ефирните му рокли предизвикват фурор, докато дефилират в катедралата на малко градче в област Бретан. А през 2017 г. маестрото има самостоятелно ревю, отново във Франция, заедно с ученици на дизайнера Жан Пол Готие.
Досега българската публика е имала редки, но запомнящи се срещи със Седларски. До края на годината предстоят още 4 негови изяви у нас. Следващата ще бъде открита в 18:00 ч. на 19 септември, когато "стоманените дами" на скулптора ще превърнат столичното НДК в модно пространство и ще дадат старт на есенния културен календар на Двореца.
Вижте още:
Снимки: Венета Николова
Групова изложба на съвременно изкуство “Срам и вина” се открива днес в Българския културен институт в Берлин. В нея са изложени творби на младите художници Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев. “Срам..
Игралният филм “Защото обичам лошото време” на Яна Лекарска ще бъде представен по време на Европейския филмов фестивал в Стокхолм. Инициативата е на Българското посолство в Швеция в сътрудничество с Националния филмов център към Министерството на..
Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България..