Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae в рамките на фестивала "Сердика е моят Рим". Зрителите ще могат да видят как са се обличали хората в древността и кои са типичните занаяти за епохата.


Пред БТА Владимир Попов от сдружението посочва, че събитията са посещавани от публика, която живо се интересува от история, задава въпроси и иска да научи нещо ново. Затова и целта на организаторите е да обогатят знанията ѝ и да направят връзката между миналото и настоящето на България.

Освен да облече екипировка от античността, публиката може да участва в направата на глинени съдове и други предмети от древността и така да се включи в пресъздаването на занаяти, за да усети бита и начина на живот на хората преди 1400 години. 

Снимки: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Хоро при извора" във Велинград – когато традицията извира от сърцето на Родопите

За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..

публикувано на 12.07.25 в 09:20

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05

За обредната храна в традиционната ни култура

Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..

публикувано на 14.06.25 в 13:15