Страната ни може да загуби 2 млрд. лв. европейско финансиране заради неприетите от парламента промени в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него и актуализираната пътна карта за климатична неутралност, съобщи служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова.
“Можете да прецените за каква загуба става дума, защото ние все още сме на второ плащане и не можем да подадем искане за трето, за четвърто, ако не изпълним две или три от инвестициите. По второто плащане може да се наложи да върнем част от средствата, които сме получили по първото плащане”, заяви министърът.
Промените по плана трябва да бъдат изпратени до средата на октомври т.г., за да успее Европейската комисия да ги приеме. При евентуална загуба на финансирането средствата не се калкулират в проектобюджета за догодина, поясни Людмила Петкова. Тя допусна, че това може да застраши критериите за фискална устойчивост, необходими за въвеждане на еврото у нас.С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържали се" Европарламентът одобри присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Процедурата дава възможност за финалното одобрение от Съвета на ЕС за влизането на страната във..
Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина се гласуват днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след процес, продължил десетилетия. България подава молба за членство в ЕС,..
На прага на активния летен сезон, който у нас се свежда до не повече от два месеца – юли и август, браншът е сравнително спокоен. Резервациите са добри, а прогнозите за ръст от 6 % спрямо миналата година в пика на сезона изглеждат напълно постижими...
Най-успешните за 2024 г. Служби по търговско-икономическите въпроси на страната ни в чужбина днес ще бъдат удостоени с награди на церемония в Българската..
България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на стойност 653 млн. евро. Искането обхваща..
Парламентът реши да не се начисляват такси при тегления до 10 пъти месечно на пари в брой от платежна сметка за основни операции на терминално устройство..