Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската музикална асоциация сред професионалните ансамбли и училищата с фолклорен профил в цялата страна.
Сериозната липса на музиканти за фолклорните ансамбли ще доведе до прекратяване на дейността им, а оттам – и до погубване на българския фолклор, гласи един от изводите в анализа.
Сред основните причини за тежкото състояние на сектора е ниското заплащане без възможности за финансов растеж, което обезценява престижа на професията. Така младите хора не желаят да се занимават професионално с фолклор, а музикантите в оркестрите скоро ще ги напуснат, защото са предимно в пенсионна възраст.
“Най-важната тема е статутът на ансамблите, защото когато се намери допълнително финансиране, те няма как да се възползват от него, тъй като не са юридически лица, а назначени служители към общини. Но какво ще стане, ако общините и държавата работят заедно? Тогава парите ще стигат”, заяви служебният министър на културата Найден Тодоров.
Българската музикална асоциация предлага професионалните фолклорни ансамбли да бъдат отделени като самостоятелни музикално-сценични институти, което ще насърчи по-ефективното управление на бюджета и приходите, както и изработването на дългосрочна стратегия за развитието им.
В "България днес" на 22 април слушайте: 02:33 - Актуална информация от България и света 10:25 - Прогноза за времето у нас и по света 17:08 - Пред Радио България говори отец Паоло Кортези, енорийски свещеник в Белене 27:35 - Българската..
Българските доставчици прекратили интернет услугите си и GSM покритието за Босилеград и района, заявиха българите в Западните покрайнини при посещението там на председателя на парламента Наталия Киселова. Етническите българи там могат да се ползват..
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без значение от принадлежност, изповедание, вяра. През 2019 г. той посети България, избирайки визитата му..
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без..
Пъстър великденски празник под надслов “Да запеем, заиграем на Великден, на мегдана” ще се състои днес на открито в Стара Загора. За доброто настроение..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това..