Детският хор на БНР е сред финалистите на престижния международен конкурс за непрофесионални хорове "Нека пеят народите" под егидата на Европейския съюз за радио и телевизия. В последния етап от творческата хорова надпревара ще участват осем състава, по четири в двете категории на конкурса – "Деца и младежи" и "Възрастни". Българският хор ще се състезава в категорията за деца и младежи, като негови конкуренти ще са три състава от Дания, Финландия и Швейцария.
Финалът на "Нека пеят народите" ще е на 6 октомври 2024 г. и ще се излъчва на живо за радиостанциите от Европейския съюз за радио и телевизия от 20.00 часа българско време. Любопитен е и начинът, по който тази година е организирано представянето на претендентите за голямата награда "Сребърна роза" – всеки от финалистите ще пее на сцена в своята страна, а директното радио излъчване на хоровите изпълнения ще се координира от ВВС Лондон.
"Това е един много стар конкурс, още от 1961 година, когато го организира Би Би Си, а впоследствие се разширява като международен конкурс и минава под егидата на Европейския съюз за радио и телевизия(EBU). Провежда се на всеки 2 години – пояснява Мая Пеловска от Международния отдел на БНР, който координира българското участие в конкурса: – Преди за финала се пътуваше, но сега няма да има участие на сцена. Организаторите са решили всеки хор финалист да се включи от собствената си държава, от собственото си студио, както ние тук от Първо студио на БНР. Доколкото разбрах, ще има хорове, които ще направят своите изпълнения в църква – това също е интересен избор на място, но и въпрос на технически възможности.Голямо предизвикателство е за нас, тъй като Би Би Си ще организират цялото предаване, което и програмата за култура на БНР – "Христо Ботев", ще излъчва на живо. Ще има един централен водещ, който ще включва поетапно по реда на участие на изпълнение всички хорове, а в категорията за деца ние сме първи – към 20.15 ч. можете да очаквате изпълнението на децата на маестра Венеция Караманова. След като журито обяви победителя в тази категория, ще предаде щафетата към категорията за възрастни. Накрая, като станат ясни победителите и в двете категории, журито ще заседава още веднъж и ще обяви големия победител – носителят на купата "Сребърна роза"."
В историята на конкурса два български хора, номинирани от БНР, са имали честта да спечелят най-голямото отличие – хор "Родна песен" с диригент Михаил Милков през 1968 г. и Софийски камерен хор при Профсъюзен дом на културата гара Искър, днес той носи името на неговия диригент "Васил Арнаудов", през 1973 г. – пояснява Слава Георгиева от Международния отдел на БНР.
"Но също така в конкурса "Нека пеят народите" има и много първи награди спечелени от български хорове в отделните категории. Например хор "Бодра смяна" с диригент Бончо Бочев, детски хор на град Добрич с диригент Захари Медникаров, мъжки хор "Емануил Манолов" с диригент Христо Арищиров, смесен хор "Черноморски звуци" с дир. Марин Чонев, хор "София" с дир. Васил Бобевски, хор "Космически гласове" с дир. Ваня Монева… Тази година във финалите участват хорове с големи постижения и конкуренцията ще бъде наистина сериозна."
Ние се надяваме на едно много достойно представяне на Детския хор на Българското национално радио – сподели диригентът на състава маестра Венеция Караманова в ефира на програма "Христо Ботев". Талантливите български деца подготвят специална програма, съобразена с условията на хоровата надпревара – изпълненията да бъдат между 8 и 10 минути, със свободно избрана програма, т.е. може да бъде едно произведение или няколко:
"Аз избрах да участваме с 3 произведения от различни жанрове и епохи. Едното е от 16-ти век, другото е съвременна пиеса от норвежки композитор. Разбира се, че трябва да присъства и българската музика и затова претворихме композицията на Димитър Христов "Песен без думи". Тя е на фолклорно основа, с много огнени ритми и там детските гласове се третират като инструмент. Така че се надявам журито да оцени възможностите на един детски състав" – поясни маестра Караманова и съобщи, че още преди финалния етап на конкурса "Нека пеят народите" са свидетели на поредно високо признание за таланта на българските деца. А то идва от социалните мрежи, където голям интерес към рекламните клипове за конкурса на EBU с участието на Детския хор на БНР.
Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) е най-голямата професионална асоциация на обществени радио и телевизионни организации в света, в която членуват 68 обществени медии от Европа и 30 асоциирани членове от Азия, Африка и Америка. БНР и БНТ са пълноправни членове на EBU от 1 януари 1993 г.
Интервю: Ирена Гъделева
Текст: Елена Каркаланова
Появила се на българската музикална сцена още в началото на 80-те години на ХХ век, през 90-те Ирина Флорин се превърна в една от емблемите на родния поп жанр. Най-новата ѝ песен, озаглавена "По-близо", отново разказва история за любовта. И, типично..
Любо Киров ни представя най-новия сингъл от своя албум "Ново сърце". Това е рок експлозия, озаглавена "Последното решение". И тук по музиката Любо отново работи с китариста и музикален продуцент Ангел Дюлгеров, който е и автор на аранжимента , а по..
Легендарната песен “Клетва” на починалия при инцидент на сцената вокалист на “Щурците” Кирил Маричков ще бъде изпълнена в негова памет от стотици китаристи в рамките на фестивала Sofia Guitar Fest. Отиде си “щурецът” Кирил Маричков..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски..