Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Рим откриват изложба по случай 200-годишнината от издаването на “Рибен буквар”

Снимка: БГНЕС

Изложбата “Петър Берон. 200 години от издаването на Рибен буквар” се открива тази вечер в Българския културен институт в Рим, съобщиха от институцията в италианската столица. Събитието е включено в програмата за отбелязване на 155-ата годишнина от създаването на Българската академия на науките.

Петър Берон е един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото европейско образование като залог за бързото и успешно развитие на зараждащото се новобългарско общество.

На четиринайсет табла са изложени Предисловието и отделните раздели на Буквара, най-ранните отзиви за него, както и предшествениците и следовниците на тази уникална за българското учебно дело книга. В експозицията е включена също информация за Петър Берон като учен, просветен деец и дарител.

Екпозицията, подготвена от Централната библиотека на Българската академия на науките, представя първото издание на “Буквар с различни поучения” от 1824 г., станал известен със заглавието “Рибен буквар”, както и неговите издания от 1847 г. и 1850 г.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Йордания

Момичета от Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха България в своето училище

Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..

публикувано на 22.11.24 в 13:33
Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35