Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български и още пет славянски езика се изучават в Лисабонския университет

16
Лисабонският университет
Снимка: Красимир Мартинов

В най-голямото висше учебно заведение в Португалия се обучават 52 хиляди студенти, 20 хиляди от които са от други националности. В този своеобразен конгломерат от култури повече от 30 години запазено място има и българската. Лекторатът по български език е част от Центъра за славянски езици и култури на Факултета по хуманитарни науки в Лисабонския университет, в който се изучават още пет славянски езика. Ръководител на центъра е българинът проф. Георги Христовски.

"Има много подобни центрове по света – обяснява проф. Христовски. – Но докато на повечето места броят на изучаваните езици е ограничен – между два и четири, в Лисабонския университет преподаваме шест славянски езика. Това са български, руски, словенски, полски, чешки и хърватски. Имайте предвид и че висшето образование в Португалия е 3 години, по силата на Болонския процес за по-достъпно образование в Европейския съюз. Освен това, тук никога по-рано не е имало традиции в българистиката, каквито имаме в Полша, Чехия, Унгария и др. И, на практика, аз започнах да прокарвам пътя за това преди 30-ина години, включително като подбрах лекторите на отделните езици по онова време. Днес вече има подписани спогодби с различните държави и всяка от тях изпраща лектор, чийто труд заплаща. За свой успех смятаме и факта, че славянските езици тук могат да се изучават като втора специалност, като свободно избираем предмет към който и да е факултет, както и като свободен курс, предназначен и за хора, които не са студенти.“

Наред с главната му роля в Центъра за славянски езици и култури, повече от 20 години проф. Георги Христовски е преподавател по морфология и фонология на португалския език в Лисабонския университет – работа, която не се поверява лесно на чужденец. Реч и комуникация и Социология на комуникацията допълват професионалните ангажименти на професора. Той е и човекът, който през 1985 г. открива лектората по български език.   

Проф. Георги Христовски
„В Португалия завърших университет, след което се прибрах в България, където отбих военната си служба, а после се върнах в Лисабон, за да продължа образованието си като магистър – разказва проф. Георги Христовски. – По принцип един чужденец трябва да работи много повече, за да се докаже. Особено, когато започнах докторската си дисертация, аз трябваше да усвоя два пъти повече материал от другите, за да успея. А и фонологията е тежка материя. А лектората открих по молба на българския посланик по онова време. Днес вече си имаме лектор, който е на издръжка на българската държава. Повечето от студентите, които избират българския език, са португалци, но сме имали и хора от други славянски страни, също – от Италия, Китай...“

Издания на Центъра
Според проф. Георги Христовски перспективата за българистиката в Португалия е да остане интегрална част от славистиката. Затова и в ръководения от него Център за славянски езици и култури се набляга на общата научна работа на езиковите специалисти.

"Аз това винаги казвам на колегите: организира се събитие, например, от чехкинята – презентация, конференция или нещо друго. Отиваме всички. Прави рускинята или българката нещо – подкрепяме я. Всички сме заедно. Само така можем да пробием. И хората се разбират. Говорят си като колеги, които обменят информация, обменят данни и т.н.“


Ана Карина Прокописи е преподавател по руски език в Центъра за славянски езици и култури. Тя е португалка, омъжена за украинец. По време на посещението ни в Лисабонския университет, тя не беше особено словоохотлива, поради притеснение, но все пак успяхме да я склоним да ни каже няколко думи за професора, разбрахме и за един от проектите, по които работи славистичния център в Лисабон.

Проф. Георги Христовски и Ана Карина Прокописи
"Много сме доволни от професора и от начина, по който се развива центърът. Проф. Христовски е не просто ръководител. Преди всичко той е добър приятел. Един от успехите ни е проектът, по който работя и който спечелихме в конкуренцията на сто други кандидатури. Той е ориентиран към хора от академичните среди в португалоговорещите държави. Най-общо казано, за тях организираме конференции, наречени "Страници от руската литература", веднъж на две години правим конкурс за превод, като каним преводачи от руски на португалски и от португалски на руски. По този начин се прави представяне на културата и на литературата на двете страни, което е полезно за преподаватели в областта на хуманитаристиката.“ 

Снимки: Красимир Мартинов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален археологически институт с музей - БАН

Постерна изложба за Националния археологически музей гостува в Цариброд

Постерната изложба “Национален археологически музей – Съкровищницата на България” ще бъде официално открита днес в галерия “Методи Мета Петров” в Цариброд. “ С повече от 130-годишна история Националният археологически музей е една от най-старите..

публикувано на 16.12.24 в 08:00

Коледен концерт на български деца в църквата “Свети Петър” в Пескара

Деца от Българското неделно училище “БулгаринА” в Пескара заедно с хор “Бяла Роза” към Българо-италианската асоциация „Българи в “Абруцо” ще изнесат днес следобед коледен концерт в църквата “Свети Петър” в Пескара. Учениците от образователната..

публикувано на 15.12.24 в 09:26

Навсякъде по света българите са и част от ЕС, бе подчертано на конференция в Босилеград

Кохезионните фондове на ЕС не само икономически сближават регионите, обществата и съседите, изтъкна българският посланик в Сърбия Петко Дойков пред трансгранична конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се..

публикувано на 13.12.24 в 11:04