Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световни изследователи на мозаечното изкуство пристигат в София за научен форум

Тракийската гробница в Казанлък
Снимка: БТА

Над сто водещи учени от три континента ще участват в шестнайсетата международна конференция на Международната асоциация за изследване на древните мозайки (AIEMA), която се открива днес в аулата на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Неин организатор е Институтът за балканистика и Центърът по тракология “Проф. Александър Фол” към Българската академия на науките.

На конференцията учените ще представят най-новите изследвания върху проблемите на мозайките и мозаечното изкуство през античността. Те ще се запознаят и с емблематични паметници на мозаечното изкуство от античността, открити по нашите земи.

Участниците в конференцията ще посетят Сандански, Петрич, Пловдив, Стара Загора и Казанлък, където ще разгледат археологически обекти и музейни експонати.

За първи път домакин на престижния форум, водещ началото си от Париж през 1963 г., ще бъдат български институции.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Запазва се предупреждението за горещо време в цялата страна

Във вторник минималните температури ще са от 17 до 24°. В София ще е 17°. През деня ще е слънчево, следобед над планинските райони с временни увеличения на облачността. Максималните температури ще бъдат между 37 и 42°, за столицата ще е около 37°...

публикувано на 21.07.25 в 18:30

Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме?

Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди няколко години, когато най-фалшифицирани бяха двадесетолевките. Това сочат данни на Българската..

публикувано на 21.07.25 в 09:25

Вече един век сърби и българи се събират на граничния проход край Белоградчик

Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в продължение на три дни от 18 до 20 юли. Хората от българското дело Салаш и сръбското Ново корито, както и..

публикувано на 21.07.25 в 09:24