Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обявяват "Българка на годината" сред изявени сънароднички от 19 държави

На 18 октомври ИАБЧ присъжда „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“
Снимка: БТА

На тържествена церемония, под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова, днес ще бъде връчено отличието "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023". С него Изпълнителната агенция за българите в чужбина удостоява една от сънародничките ни по света, която със своята активност е допринесла за опазването на българското национално самосъзнание и културната идентичност зад граница.

"Българка на годината" е една от любимите инициативи на ИАБЧ, към която имам лично отношение, тъй като с проф. Пламен Павлов я учредихме през 2009 г." – посочи в тази връзка изпълнителният директор на Агенцията Райна Манджукова.

И тъй като не са една и две сънародничките ни по света, които защитават българското национално достойнство, подкрепят развитието на българските сдружения, участват в организирането на благотворителни акции и проекти посветени на България и ревностно възпитават родените в странство българчета в любов към езика и традициите ни, тази година ИАБЧ въведе нов момент – награда на публиката. Чрез специална онлайн платформа сънародници от всички точки на земята имаха възможност да дадат своя глас за една от 24 номинирани дами от 19 държави и по този начин да излъчат първата носителка на отличието "Любима българка на публиката".

"Предложихме номинациите на обществеността в България и в чужбина, за да може, от една страна, хората да видят какви български имаме в чужбина и колко много са сънародничките ни, които милеят за българското, които жертват усилия, време, което може би биха могли да отдадат на своите семейства, а те го правят за запазване на български език, за българската култура и за популяризиране на българското в чужбина" – пояснява Райна Манджукова пред Радио България.


Самият факт, че дадена личност е номинирана, вече е награда. "Това означава, че нейният труд, нейната саможертва вече е забелязан и затова искахме цялото общество да научи имената им и, може би, да си избере една от тях, за която да гласува, която да получи наградата любима българка на публиката" – допълни г-жа Манджукова.


Авторитетна комисия, в състава на която са проф. Пламен Павлов, проф. Ана Кочева, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, генералният директор на БНР Милен Митев, директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова, директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова и изпълнителният директор на ИАБЧ Райна Манджукова, разгледа и оцени номинациите, за да определи носителката на престижното отличие на името на Св. Злата Мъгленска. Елегантната статуетка, изработена от скулптора Атанас Карадичев, по традиция се връчва от вицепрезидента Илияна Йотова, в чиито отговорности е да упражнява правомощията на Президента по отношение българите зад граница.

Събитието ще  се  състои в зала "Максима" на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, от 13.00 часа на 18 октомври.

Вижте още:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище

Училище “Кирил и Методий” в Париж отговаря на въпроса защо децата да учат български език в чужбина

Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г. българското училище “Кирил и Методий” в Париж. На нея са поканени всички родители, чиито деца имат..

публикувано на 20.11.24 в 15:05

Шведската журналистка Ребека Хибинет разказва в мемоарите си за любовта към България

В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..

публикувано на 19.11.24 в 17:06

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35