Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсрочни избори – 27 октомври 2024 г.:

Софиянци са скептични, че ще има промяна след поредните избори

Снимка: БТА

За седми пореден път, в рамките на три години, България отново избира народни представители. Както и на последния вот през юни т.г., избирателната активност е ниска. Според анкета на Радио България в центъра на София, общото настроение е, че е нужно адекватно управление. Това означава ясна икономическа, здравна, социална и демографска политика, за каквито обаче няма политическа воля през последните години.

Голяма част от гласувалите го правят, защото се чувстват отговорни, а не защото вярват на политическите сили:

"Гласувах, защото смятам, че това е основното право, което ни дава днес демокрацията. Изключително важно е да проявим тази отговорност да гласуваме. Отговорни сме за бъдещето - нашето и на децата ни", отбелязва жена на средна възраст, социален работник по професия. Според нея, следващите избори вероятно ще бъдат през април, а дали има изход от омагьосания кръг? – "Май само Господ, ако се намеси, може да има изход, като гледам докъде сме стигнали…"

Подобна е позицията и на възрастен мъж, инженер по образование, който е гласувал, за да се излезе от настоящата ситуация. Според него още тази вечер ще стане ясно кога ще бъдат следващите избори. На въпроса дали има надежда, че нещо ще се промени, той отговаря: 

"Трудно ми е да определя в момента. Виждам, че има апатия между хората. Избирателните секции са празни. Очакванията за някаква промяна са твърде малки, но за продължаване на безцелното управление може би има по-големи шансове."

"Обезверени са хората. Не мислят, че с гласа си могат да направят нещо. Не харесват нито една партия" – отбелязва около 50 годишна дама, химик – изследовател по професия, която е гласувала с убеждението, че така изпълнява гражданския си дълг:

"Да, гласувах! Първо, защото това е единственото право, което ни се дава и второ - всеки трябва да прояви отговорност. Негласуването означава абдикация от отговорност. Така че призовавам, ако някой още не е гласувал – съвсем наблизо са изборните секции. Всеки да намери 15 - 20 минути време и да отиде да пусне гласа си."

На въпроса дали скоро отново ще има избори тя отговаря: "Мисля че да. Само говорят за компромиси в името на редовно правителство, но тъй като са много разнородни партии, те нямат никакви общи точки и не виждам да има мнозинство, за която и да е партия или коалиция."

За да променим положението, в което се намираме в момента трябва да се гласува, колкото и мъгляви и неясни да са платформите на партиите:

"Лошото е, че преди изборите, по време на кампанията всички партии говорят едни много хубави приказки за социална политика и за демографски и здравни реформи, но в момента, в който влязат в парламента всеки гледа само себе си. Може би точно това, че не виждат нищо друго освен вторачването в собствения интерес отблъсква хората да отидат да гласуват. Ако това се промени, надявам се, че ще има и много по-висока избирателна активност. Ние в България имаме закон за задължителното гласуване, но няма санкции, което според мен също устройва управляващите и партиите. На тях им е удобно да има много ниска избирателна активност, за да могат да минават и платеният, и корпоративният вот и каквото друго те са си намислили."

Подобно мнение изразява и друга жена – пенсионер от няколко години:

"Много добре знам, че ако не гласувам преминавам в една категория, при която може моят глас да бъде прехвърлен там, където не искам. Има едно странно счетоводно прехвърляне."

На въпроса, кога ще са следващите избори, тя отговаря: "Да се надяваме, че няма да са след три месеца. Нищо не е ясно. При тази политическа ситуация, не се знае кой с кого ще се коалира и могат да станат много странни комбинации. А дали така нареченото редовно правителство ще бъде по-добре за обикновения човек – не знам. Но, докато българинът не се научи, че минималното право, което има за контрол е гласуването и не участва, няма как да е другояче. Говори се за купен вот, но никой не говори за корпоративния вот."

Сред анкетираните има и негласували, които ясно осъзнават защо не искат го правят:

"Никой не покрива моите виждания за гласуване – отбелязва 40-годишен богослов, който не вижда изход от тази ситуация. – Най-вероятно и на следващите избори ще е пак така, докато не дойде някой да забрани партиите за 10 години и да въведе някакви други неща. По принцип бих гласувал, ако има някаква нова политическа партия. Човек трябва да види платформа, програма – другото си е популизъм. В парламента влизат, за да пишат законите, а 90% от народните представители нямат юридическо образование. Как се пишат закони от такива хора? Заради това от години не гласувам. Нито лявото изпълнява лява политика, нито дясното дясна политика и не можеш да се ориентираш. Не знаеш кого да избереш. Има предизборни обещания, които не се спазват и най-вече заради това хората в по-голямата си част не гласуват. Аз съм за много сериозни реформи и в далечното бъдеще, надявам се, да стане."

Подобно е отношението млад баща, с висше икономическо образование, който не иска да гласува, защото не вижда политическо представяне, което да го мотивира да гласува:

"Тези, които би трябвало на теория да представляват моите интереси и на моята професионална гилдия, така направиха през последните години, че да стане точно обратното. Инвестициите да отидат към други страни, а не към България през този период. Не обвинявам директно, но не съм мотивиран да гласувам, за да продължаваме в същата посока."

Според него следващите избори ще са вероятно след няколко месеца, защото няма промяна в резултата. "Може да има нещо краткосрочно за една година пак да се "сглоби"…".

Такава прогноза дава и жена на средна възраст, също икономист по образование.

"Омръзнаха ни вече! Колко пъти гласуваме вече – седем пъти - достатъчно! Не че не искам, просто желание нямам! То трябва да имаш желание, за да отидеш да гласуваш, да виждаш промяна някаква. Да се настроят хората, че ще има наистина промяна – няма! Едни дойдат, други си отидат и положението е същото и по-лошо става."


Снимки: БТА, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ГЕРБ-СДС и ДБ обсъдиха възможностите за правителство с антикорупционен и проевропейски профил

Коалицията ГЕРБ-СДС започна преговори с останалите парламентарни формации за излъчването на редовен кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание. Срещите се провеждат преди президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат на..

публикувано на 16.12.24 в 17:34
Димитър Главчев

България препотвърди позицията си за еврочленството на Северна Македония

Служебният премиер Димитър Главчев потвърди позицията на България относно присъединяването на Република Северна Македония към ЕС. Темата беше обсъдена в телефонен разговор между Главчев и председателя на Европейския съвет Антониу Коща преди..

публикувано на 16.12.24 в 15:31
Румен Радев

Президентът дава време за разговори на партиите преди връчването на мандата

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година, ако тази седмица бъде използвана за разговори между политическите формации. Това стана ясно на брифинг на президента Румен Радев. Той посочи, че е видно, че разговорите..

публикувано на 16.12.24 в 15:06