Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след идването на демокрацията в България. Други са трето-четвърто поколение наследници на емигранти от първата половина на ХХ век. Иван Цанков е представител на по-новата вълна на българската имиграция в Аржентина. Той, заедно със съпругата си Аксиния Иванова, живее в южната страна от 2000 г. Днес Иван Цанков е секретар на Гражданска асоциация „Българите в Аржентина“, обединяваща сънародниците ни там, а съпругата му – неин председател.
„Аз виждам, че ще има още такива избори. Дано не се окажа прав. Дано това да е последният път, когато се гласува, да бъде съставено правителство, парламент преди това и всичко да бъде както трябва.“
За сънародника ни все пак има ключ към излизането от омагьосания кръг „от избори в избори“, а той е следният:
„Трябва повече хора да гласуват с необходимото обмисляне, с необходимото чувство на отговорност. Не само да отидат и на посоки да хванат някоя бюлетина. Просто много добре да помислят, кои хора заслужават техния вот и кои хора биха могли след това да придвижат нещата напред, както трябва да бъде“.
За съжаление, трудна за преодоляване ще бъде апатията, обхванала българите след тягостната поредица избори, не водещи до тъй очаквания резултат. „Играчите са все едни и същи. Хората вече смятат, че от тях нищо не зависи. А това е най-лошото – когато смяташ, че твоят вот е безпредметен. Това деамбицира хората, защото каквото и да направят, все излиза същото“, отбелязва Иван.
На въпроса ни, дали България би могла да почерпи нещо от опита на Аржентина, за да излезе от ситуацията, сънародникът ни веднага дава такъв полезен пример.
„В Аржентина гласуването е задължително. Т.е. всеки, който гласува, получава един печат и след това, ако не е гласувал, без този печат най-малкото, не може да излезе в чужбина, не може да мине границата. Има и други санкции – глоба, която не е много висока, но все пак… и така нататък. Защото сега тук в България като не е задължително, вие знаете, отиват за гъби... Най-малко това нещо. Няма да е разковничето, защото човек като не обмисля добре нещата, той ще отида задължително да гласува, но пак ще го направи формално“ – разсъждава пред Радио България Иван Цанков, представител на българската общност в Аржентина.
Снимки: личен архив, БНР (архив), Ани Петрова
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..