Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към изборния процес в днешния ден Ирена Ангелова от град Млада Болеслав в Чехия. Успяла е да гласува още в сутрешните часове и отчита, че до обед в трите избирателни секции, разкрити към посолството в Прага, е имало едва около 400 гласували.
"Това, което ми направи впечатление е, че когато пуснаха платформата за електронно регистриране за вота, много от българите в Чехия се регистрираха по местоживеене и очакваха, че отново може да имаме изборни секции по градове, както по време на пандемията" – пояснява Ирена Ангелова пред Радио България:
„В края на септември, по време на празник на културите тук в Млада Болеслав, се срещнах с посланика и успях да му задам въпроса за гласуването, но той отговори, че чешките власти са одобрили секции да има само в посолството ни в Прага, но не и по места. Това ми е доста странно. Във всички други държави разрешават да има много секции, но в тази държава не може. Така много българи, които са в по-отдалечени градове за пореден път не могат да гласуват, защото не всеки разполага с кола и толкова свободно време. Това спокойствие в изборните секции днес е заради липсата на онази инициативност у хората, която виждахме при първите избори. Сега българите тук вече са апатични спрямо изборите, омръзна им да гласуват.“
"Аз бих искала да се обърне голямо внимание на индустрията в България" – споделя очакванията си Ангелова. Тя вижда, че много от сънародниците в Чехия искат да се приберат у дома, но се страхуват, че ще останат без работа – "В България няма заводи и проблемът е много видим, особено в по-малките градове":
"Дори и днес обсъждахме това с други българи пред изборната секция в Прага – у нас няма работа дори в градове като Плевен, Варна, Видин, Пловдив, Благоевград. Това за мен е странно и може би така върви още от събитията след 1989г. Вярно е, че има професии, които са много добре заплатени, но пък в търговията, шивашките фирми и много от масовите професии, хората едвам взимат и минимална заплата. Сега в парламента искат да гласуват минималната заплата в България да стане около 1070лв., а в Чехия минималната е 18 хил. крони, /което се равнява на близо 1400лв./ В Чехия има много производства и не им достига работна ръка, затова тук идват да работят много българи, словаци, поляци. Но работа е тежка и хората бързо се разболяват. Българите искат да се прибират в страната си.“
Трябва да се намери решение на дългата политическа криза в България, да се направи някаква коалиция, за да потръгнат нещата – коментира още сънародничката ни:
"За тези три години започнаха да се гласуват в Парламента закони, които са полезни за страната. Но няма постоянно правителство и много от набелязаните проекти се забавят. Това не е добре за българите, защото се губят пари. Но, както изглежда, ще отидем пак на избори и то още през пролетта. В България така става – едните са през март- април, а следващите са през есента – октомври, ноември. Но масово българите и в страната, а и в чужбина не искат да гласуват. Това никак не е хубаво.“
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
Българското училище в Сао Пауло, на 16 ноември, разкрива “Коледни работилнички” , в които възпитаниците му ще изработват празнична украса, сурвачки и коледни картички. Това ще става на поредица от творчески срещи, посветени на наближаващото Рождество..