Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна" на миналогодишните равнища. По данни на Националното сдружение "Недвижими имоти", цитирани от БТА, изключение правят големите градове, където има ръст на броя на сделките. Очакванията са към края на 2024 г. продажбите да бъдат между 215 000 и 216 000, както през 2023-та.
По отношение на цените на жилищата през 2025 г. прогнозите на сдружението са да се задържи сегашният тренд на растеж, с повишаване от 10 или малко над 10 процента на годишна база. Според НСНИ, застиналият пазар се дължи на неяснотата около присъединяването на страната към еврозоната. Очаква се да има завишаване на цените след влизането на България в еврозоната, но ако се отложи е по-вероятно пазарът да остане на същите равнища.
Тенденцията към покупка на по-големи имоти се запазва, особено в София, в районите, подходящи за живот на семейства с деца. Около висшите учебни заведения и бизнес парковете, младите хора, които работят и учат в тези райони търсят по-малки жилища. Инвеститорите, които искат да купуват имоти, за да ги отдават под наем, също предпочитат по-малки имоти в тези квартали.
Купувачите на имоти в страната са платежоспособни, около 35-40 годишни, достатъчно млади, за да могат да получат и кредитиране за по-дълъг период от 30 години. Те са със сигурни доходи и могат да обслужват заемите си. Някои от тях вече са и с натрупани спестявания, с които могат да си позволят да купят желания имот с лични средства.
Обсъждането и гласуването на най-важния финансов закон в държавата, а именно "Бюджет 2025", беше отложено в Парламента за догодина. " Ако до 19 януари нямаме приет бюджет, то тогава всичко спира в държавата. И училища, и болници, и служби, всичко,..
Най-късно през януари България ще изпълни и последният критерий за влизане в еврозоната - "ценова стабилност". След това изцяло на ход са политиците, каза пред БНТ управителят на Българската народна банка Димитър Радев.Той припомни, че решението за..
Има раздвижване в икономиката във всяка една област на България, преодолени са последиците от ковид кризата, туризмът се е възстановил изцяло, което е видно в морските области и в балнеоложките ни курорти – това е изводът, който се налага от данните в..