Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна" на миналогодишните равнища. По данни на Националното сдружение "Недвижими имоти", цитирани от БТА, изключение правят големите градове, където има ръст на броя на сделките. Очакванията са към края на 2024 г. продажбите да бъдат между 215 000 и 216 000, както през 2023-та.
По отношение на цените на жилищата през 2025 г. прогнозите на сдружението са да се задържи сегашният тренд на растеж, с повишаване от 10 или малко над 10 процента на годишна база. Според НСНИ, застиналият пазар се дължи на неяснотата около присъединяването на страната към еврозоната. Очаква се да има завишаване на цените след влизането на България в еврозоната, но ако се отложи е по-вероятно пазарът да остане на същите равнища.
Тенденцията към покупка на по-големи имоти се запазва, особено в София, в районите, подходящи за живот на семейства с деца. Около висшите учебни заведения и бизнес парковете, младите хора, които работят и учат в тези райони търсят по-малки жилища. Инвеститорите, които искат да купуват имоти, за да ги отдават под наем, също предпочитат по-малки имоти в тези квартали.
Купувачите на имоти в страната са платежоспособни, около 35-40 годишни, достатъчно млади, за да могат да получат и кредитиране за по-дълъг период от 30 години. Те са със сигурни доходи и могат да обслужват заемите си. Някои от тях вече са и с натрупани спестявания, с които могат да си позволят да купят желания имот с лични средства.
Очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари 2026 година е една от множеството теми, разделяща обществото. Освен повод за политически престрелки, еврото е повод и за притеснения у част от българските граждани...
Либерализацията на пазара на електроенергия за бита, т.е. битовите потребители да излязат на свободната борса на ток, на която от години са предприятията, се отлага. Поне засега. Реформата трябваше да влезе в сила от 1 юли тази година и..
През последните няколко години пазарът на недвижими имоти в България бележи постоянен ръст. Заговори се за ценови балон, който започна сериозно да се раздува още в периода на пандемията, а очакванията за спукването му така и не се реализират. Напротив...
Очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари 2026 година е една от множеството теми, разделяща обществото. Освен повод за..