В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди Месни заговезни, Петдесетница и Архангеловден. Архангелова задушница е наречена още мъжка, защото е посветена и на загиналите воини. За душите на починалите се молим и на всяка литургия и преди службата пишем имената им, за да може свещеникът да ги помене, заедно с цялата Небесна Църква. Смята се, че дори душата да е на скръбно място, отделянето на частица от просфората с името на покойника е като лъч благодатна светлина за него. По този начин на Заупокойната света литургия, чрез молитвата на свещеника, Божията благодат сътворява утешителна среща между молещите се и починалите.
За помена се приготвя варено жито, което символизира смъртта и възкресението за вечния живот. По думите на свети апостол Павел, както житното зърно трябва да умре в земята, за да възкръсне като клас пшеница, така и хората умират, за да възкръснат за пролетта на вечния живот. Храната, която се раздава, освен житото, с думите "Бог да прости!" е за милостиня – за гладни и бедни, за опрощение на греховете на починалия.
С общата панихида вярващите обгрижват духовно не само своите починали сродници, но и тези, за които няма кой да се помоли. Именно тази молитвена грижа помага на душата, затова е прието в тези дни съзнанието да не се отвлича в работа и материални мисли, за да не страдат душите на починалите. Затова заупокойните молитви в храма на Задушница, заедно с помените и милостинята, сторени в името на починалите, са особено важни за душите им.
Бог да упокои всички починали в място без скръб!
Снимки: БГНЕС
На 22 март възпоменаваме свети свещеномъченик Василий, презвитер Анкирски и мъченица Дросида (Росица) Римска. Свещеномъченик Василий претърпял много страдания и преследвания от арианите при цар Констанций (337–361 г.). Прочул се като голям..
На 21 март Православната църква възпоменава св. Кирил, епископ Катански и преподобни Иаков Изповедник, епископ. Свети Кирил бил родом от Антиохия и ученик на св. апостол Петър, който го поставил за Катански епископ в Сицилия. В поверената..
На 20 март честваме паметта на преподобните отци, избити през VІІ век в манастира “Св. Сава” в околностите на Йерусалим от сарацините. От VІІ век околностите на Йерусалим непрестанно били подлагални на нападения от сарацини. Те не щадели..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..