Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021 година, към онзи момент в страната са се завърнали над 300 000 български граждани. Подобен процес се наблюдава и през следващите години. Годишният доклад на НСИ "Население и демографски процеси 2023" сочи, че през 2023 у дома са се прибрали над 17 000 българи.
Ако са живели твърде дълго зад граница, правейки крачка назад към Родината, сънародниците ни се сблъскват с редица неуредици в стремежа си да заживеят отново тук. Сериозна пречка за тях се оказва разпокъсаността между отделните институции, нерядко и общуването с чиновниците в различните институции. Катерина и Ана-Мария Андрееви са две сестри, които знаят това от личен опит и създават специализиран сайт – "ЗаВръщане в България", който трябва да се превърне в полезна платформа, улесняваща реинтеграцията в страната ни:
"Работим по това да изградим партньорства с общини. Бихме искали и те да прочетат информацията, която поместваме в платформата и да кажат дали правилно сме описали всичко. Освен това се надяваме да получаваме обратна връзка и от отделни потребители, които минават през тези процеси, за да сме сигурни, че всички описани стъпки са верни" – обясни в интервю за Радио България Катерина Андреева.
"Вярваме в потенциала на България и способността на българите да допринасят за развитието ни", казват момичетата и не спират амбициозното развитие на проекта си:
"Искаме да помогнем за развитието на активни общности от хора в различните градове на страната, защото през това лято се запознахме с много активни и мислещи хора, които не са само в София. Искаме да покажем на онези, които се завръщат у нас, или такива, които искат да се преместят в друг град, че това е възможно без да напускат страната. Искаме да създадем и пространство, в което граждани могат да говорят по теми, които са важни за тях в техния град. На тези срещи въпросите да се обсъждат с експерти, да се чуват гледни точки и евентуално да достигнат до някакъв консенсус за това какво би могло да се промени в съответното селище."
Освен полезната информация на български и английски език – как да си намерят по-лесно работа, да си извадят необходимите лични документи, да купят жилище или автомобил, да запишат децата си на училище – аудиторията може да почерпи опит от първо лице в специална видео-поредица с интервюта.
"Нашият подкаст се казва Back to Bulgaria, в него представяме истории на българи, които са решили да живеят у нас, вярват в своя потенциал и създават продукти, които са интересни за тях, но допринасят и за развитието на обществото – разказва Ана-Мария. – Със сигурност има много истории и постоянно намираме хора, които са живели тук или сега заживяват, но правят неща, които, може би мнозинството си мисли, че не е възможно да се случат в България. Но сякаш напук, те се справят и успяват."
Макар да са родени в САЩ и да имат възможност да живеят там, двете сестри винаги са искали да се установят и да работят в Европа, така че заживяването им у нас не е просто случайност:
"Родена съм в Минесота, както и сестра ми, но после родителите ми се преместват в Тексас. Останах там до 19-годишна, но винаги съм имала идеята, че искам да живея в Европа. Една година живях в Бургас, след това заминах за Утрехт, където живях 8 години. Отидох там, но знаех, че искам да се върна в България и да правя нещо, но тогава все още не знаех какво. В Нидерландия работех за няколко старт-ъп фирми, което продължи известно време дори като се върнах у нас. После обаче реших да напусна и да се съсредоточа изцяло върху "ЗаВръщане в България", което смятам за кауза, по-близка до сърцето ми" – категорична е Катерина.
Снимки: zavrushtanevbulgaria.com, Facebook/zavrushtane.v.bulgaria, Facebook/katyandreeeva
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална..