Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя Белерофонт върху крилатия кон Пегас – съобщава специализираната платформа аrchaeologia-bulgarica. Сцената е разпозната от Добрина Харбалиева от Общинския исторически музей в Средец, в сътрудничество с д-р Арина Корзун от Института по балканистика с Център по тракология при БАН. Смята се, че огнедишащото чудовище с лъвска глава, опашка на дракон и козе туловище за пръв път е описано от Омир в "Илиада". Макар да изглежда свирепа и да се слави като безсмъртна, Химера все пак е поразена от стрелата на героя Белерофонт, с помощта на богинята Атина. Двамата победители извършват заедно още подвизи, но накрая Белерофонт пожелава да се изкачи при боговете на Олимп. Тогава той пада от гърба на Пегас, припомнят археолозите.
Вижте още:
На 12 февруари Православната църква чества църковните светители свети Мелетий, архиепископ Антиохийски и свети Антоний, патриарх Константинополски. Двамата са епископи, възглавяващи отделни църковни общности, пастири, учители,..
На 11 февруари Православната църква чества паметта на Свети свещеномъченик Власий, еп. Севастийски и свети мъченик Георги Софийски Нови. Свещеномъченик Власий живял в областта Кападокия - Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при римския император Луций Септимий Север (196-210 г.) в гр. Магнезия (дн. Магнисия) в Тесалия) където..
На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски...
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..