Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя Белерофонт върху крилатия кон Пегас – съобщава специализираната платформа аrchaeologia-bulgarica. Сцената е разпозната от Добрина Харбалиева от Общинския исторически музей в Средец, в сътрудничество с д-р Арина Корзун от Института по балканистика с Център по тракология при БАН. Смята се, че огнедишащото чудовище с лъвска глава, опашка на дракон и козе туловище за пръв път е описано от Омир в "Илиада". Макар да изглежда свирепа и да се слави като безсмъртна, Химера все пак е поразена от стрелата на героя Белерофонт, с помощта на богинята Атина. Двамата победители извършват заедно още подвизи, но накрая Белерофонт пожелава да се изкачи при боговете на Олимп. Тогава той пада от гърба на Пегас, припомнят археолозите.
Вижте още:
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..