Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Архангеловден – денят на всички ангелски йерархии

Снимка: www.pravoslavieto.com

Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още Архангеловден, защото прославя светите архангели Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил, предводители на светлите небесни сили. Най-старшият от тях е Архангел Михаил, който в йерархията стои най-близо до Бога. Затова и в българските народни вярвания той е представен като главен пазител на Рая и ревностен застъпник на Божия закон.

Счита се, че когато настъпи последният час от земния път на душата, самият Архангел Михаил слиза да я отдели от тялото. В православната иконопис в България срещаме как Небесният архистратиг държи в ръцете си везни, с които отмерва греховете на хората. Прието е в негова чест в храмове и манастири, посветени на Архангел Михаил да се правят курбани, с молитви за здраве и закрила от небесното войнство, които после се раздават като милостиня.
На Архангеловден е и професионалният празник на служителите на полицията. За първи път той е отбелязан през 1924 г., като традицията е прекъсната от 1944 до 1994г.
Имен ден празнуват: Ангел, Ангела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Мила, Милен, Милена, Михаил, Михаел, Михаела, Огнян, Пламен, Пламена, Рада, Радка, Радослав, Райко, Райна, Рангел, Рая и производните им.
 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34