Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Снимка: БТА

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него.
Свети великомъченик Мина бил египтянин и по време на римските императори Диоклетиан и Максимиан (284-305 г.), служил във войската. Заради гоненията срещу християните, Мина, който изповядвал християнството, захвърлил оръжието си и се оттеглил в планинската пустош, на пост и молитва в служба на Бога. Веднъж, по време на голям езически празник, той слязъл сред хората в града и ги призовал да изоставят идолите и да повярват в Бога и Спасителя на човешкия род. Подложили светеца на нечовешки мъчения, но той все оцелявал, а непоколебимата му вярата ожесточавала мъчителите. Накрая отсекли главата му и го хвърлили в голям огън, който разпалили. Когато пламъците изгаснали, вярващите дошли на мястото събрали останките му и ги пренесли в Александрия. Погребали мощите с почести, а след време на мястото била построена църква в името на светия мъченик. Там станали множество чудеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05