Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователната програма "Неразказаните истории на българите" с голяма подкрепа в страната и чужбина

Венета Ненкова от Рим е носител на отличието "Пробуда"

Снимка: БТА

Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни българи или събития от миналото и днес. Инициативата на Министерството на образованието и науката се осъществява с подкрепата на МВнР, Министерството на културата и БАН.



Днес, 12 ноември, на специален форум в Националния археологически институт с музей при БАН, беше представено 20-минутно видео, събрало приноса на всеки един от участниците в програмата.



"Става въпрос за една концептуална програма, която МОН разработва. Чрез нов модел на обучение и възпитание се съхранява родовата памет за българите, които живеят и работят в чужбина", каза министърът на образованието Галин Цоков, при откриването на дискусонния форум. Създава се база данни, която ще се ползва и разширява – такава е практическата насоченост на програмата, а тя от следващата година се отваря и към училищата в България.



Тази програма е и изключително авангардна, защото в нея често се сменят ролите на възрастните и на децата, и тук е голямата заслуга на учителите, които работят в чужбина, посочи вицепрезидентът Илияна Йотова.

Днес беше връчена и специалната награда "Пробуда", учредена от МОН за откривателска дейност по програмата "Неразказаните истории на българите".



Неин пръв носител е Венета Ненкова, създател на училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, за нейната ценна находка – документ от 1624 година, открит в архивите на Ватикана, от който става ясно, че първото  училище със светски характер в България отваря врати в Чипровци, точно преди 400 години.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стефан Иванов

Стефан Иванов участва в гребна експедиция от Австралия до Африка

„Неопитомените“ се наричат четиримата гребци от лодката „Роза“, които се отправиха от западния бряг на Австралия през Индийския океан към Кения в Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, собственик и..

публикувано на 18.05.25 в 11:18
Национален етнографски музей

18 май - Международен ден на музеите

Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..

публикувано на 18.05.25 в 09:35
Българският павилион на ЕКСПО 2025 в Осака

Със специална церемония и концерт премина Денят на България в ЕКСПО 2025

Участието на България на международното изложение в Осака ще покаже съвременния образ на страната като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който говори на официалната церемония, с която на 18 май беше отбелязан Денят на..

публикувано на 18.05.25 в 09:17