Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентите на България и Северна Македония проведоха среща в Баку

Румен Радев към Гордана Силяновска: РСМ да не губи историческо време за своето еврочленство

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев се срещна с президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска в Баку, съобщи БНТ. В началото на разговора Радев благодари на Силяновска за поканата и изтъкна, че срещата е важно продължение на "нашите много открити и приятелски отношения". От своя страна, президентът на Северна Македония изрази съжаление, че не е било чуто това, което са обсъдили с българския държавен глава по време на срещата им в София през септември.
"Важното е какво имаме да си кажем – изтъкна президентът Радев. – Нашите разговори са много приятелски и много съдържателни. И много се радвам, че ние заедно с вас можем да даваме тона на отношенията между България и Северна Македония. Тон на кооперативност, разбирателство и взаимно уважение“, добави Румен Радев. Президентът на Северна Македония се съгласи с това и изтъкна, че е важно народите ни да общуват и добави, че президентът Радев е "най-стабилният елемент в държавата".  Гордана Силяновска изтъкна и ролята на културния обмен и дипломацията в изкуството, както и добрите отношения между гражданите на двете страни, които и политиците трябва да следват.
Румен Радев посочи, че културният календар между България и Северна Македония е много интензивен и политиците трябва повече да се интересуват от него и да подкрепят културните дейци, защото те са много важни. В края на срещата Силяновска подчерта, че вратите на Северна Македония са отворени за България.
България очаква правителството и парламентът на Северна Македония по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната рамка и в Договора за добросъседство, за да може страната да не губи историческо време за своето европейско членство и проблемът не е само с навременното вписване на българите в конституцията на страната, заяви президентът Румен Радев в Баку след срещата си с македонския държавен глава Гордана Силяновска по време на климатичната конференция на ООН СОР29 в Азербайджан.
Румен Радев изрази надежда правителството в Скопие да работи с държавните медии по повод езика на омразата. Той добави, че може да се започне от учебниците и в тях да няма текстове, които не говорят добре за българските отношения със Северна Македония.
“Това може да допринася за изграждане на доверие и аз очаквам да вървим в тази посока. Иначе просто РСМ и най-вече хората в нея губят историческо време”, изтъкна българският държавен глава. По думите му конструктивният, прагматичен и открит диалог, който задават заедно с Гордана Силяновска, би трябвало да се възприема и от правителството на Северна Македония.


"България не само съхранява своята роля като незаобиколим фактор по отношение на своята география и стратегическо местоположение, но затвърждава своята роля като инициатор на редица важни проекти, които водят до укрепване на сътрудничеството и разширяват обхвата на възможности не само за България, а и за всички наши партньори и съюзници" – посочи пред медиите Румен Радев, където проведе срещи с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, информира БТА.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът Радев е поканен, но не може да отиде на клетвата на Доналд Тръмп

Няма да има представител на българската президентска институция, но разговорите на най-високо политическо ниво ще продължат. Това поясни вчера пред журналисти в Банско президентът Румен Радев, който коментира предстоящата церемония по..

публикувано на 20.01.25 в 09:05
Председателят на СДС Румен Христов

Най-голямата опасност за правителството ще дойде от Ахмед Доган, смятат в СДС

СДС, коалиционният партньор на ГЕРБ, има резерви не само към БСП, но и към "Демокрация, права и свободи" около Ахмед Доган. Според лидера на СДС и съпредседател на парламентарната група ГЕРБ-СДС Румен Христов обаче компромис е трябвало да се направи, тъй..

публикувано на 19.01.25 в 11:33
Александър Вучич

По съседски: Събития с балкански адрес

Президентът Вучич предлага на опозицията допитване, дали да остане на власт Сърбите не вярват, че решението на политическата криза в страната може да е "консултативен референдум" за доверие към президента, както поиска държавният глава..

публикувано на 17.01.25 в 09:45