Има раздвижване в икономиката във всяка една област на България, преодолени са последиците от ковид кризата, туризмът се е възстановил изцяло, което е видно в морските области и в балнеоложките ни курорти – това е изводът, който се налага от данните в последния анализ на Института за пазарна икономика – "Регионалните профили. Показатели за развитие 2024". На базата на 75 показателя се измерват икономическото и социалното състояние на всички 28 области в България.
Водещ икономически сектор в страната са услугите, като в София те заемат дял от 80% от бизнеса. След тях се нарежда секторът на информационните технологии. В област Кърджали ( Южна България) и в столицата средната продължителност на живота е най-висока – 75,4 години. На другия край на везната е област Видин (Северозападна България), където тя е малко над 69 години. Средната пенсия също е най-висока в София - 1040 лв. (521 евро), докато в Кърджали тя е едва 656 лв. (329 евро), което показва големите неравенства в различните региони на страната ни.
Според ежегодната икономическа съпоставка на регионите най-високи данъци се плащат в областите Варна, Бургас, София, Русе и Велико Търново, а Монтана е общината с най-ниски местни данъци. За първи път от обаче намалява делът, с който столицата допринася за БВП на страната ни – от 43% за миналата година, сега той е 41 на сто. Икономистите обясняват това с по-високите цени за енергия, които плаща бизнесът. Силистра и Добрич остават областите с най-нисък растеж и това допълнително задълбочава различията в доходите и качеството на живот в съпоставяните области – посочват авторите на доклада.
Новините вече са по-добри, но това не се отнася по равно за регионите – посочи пред Радио България Зорница Славова, старши експерт в ИПИ.
Областите увеличават населението си, въпреки отрицателния естествен прираст.
През настоящата година всяка една от областите е увеличила своето население, т.е. има положителен механичен прираст, което е отчетено като положителна тенденция в доклада на ИПИ, който излиза вече 13 години. Наблюдава се привличане на българи от чужбина и дори чужденци, но в същия момент естественият прираст навсякъде е отрицателен. София привлича хора от цялата страна заради по-добрия пазар на труда и двойно по-високите заплати, над средните за страната. Кърджали и столицата са областите с най-голям механичен прираст на населението, като в Южната област има завръщане на мигранти от Турция - се посочва още в доклада на ИПИ.
"Раждат се по-малко деца, отколкото хора умират – намаляването на населението е проблем. В не дотам развитите икономики трудовият капитал е най-важният за инвестициите. Ние виждаме тук нарастване на инвестициите, дори в София безработицата е съвсем малка, тя е дотолкова, колкото хората си сменят местоработата, но остават проблемите със структурната безработица. Образованието също е част от регионалните профили – то има ключова роля в някои райони и оказва силно негативно влияние върху инвестициите и бизнеса. Висшистите не винаги е задължително да ги има, защото те по-скоро са свързани с високотехнологичните производства, а всъщност индустрията е тази, която в по-малките области играе водеща роля – например Враца, Ст. Загора, Пазарджик. Но там има и население с доста ниска степен на образование. Тук отчитаме и висок дял на слабите оценки от външното оценяване на учениците по български език и математика, а няма как да не отчетем и голямото несъответствие между професионалното образование и профила на местните икономики.
Пример е увеличаването на академичния прием в специалности, свързани с IT сектора. Да, но той е развит само в София, Варна, Пловдив. И например, тези специалисти от област Смолян трябва да си намерят работа в друга област, ако искат да се развиват по специалността. И още нещо – индустрията около Пловдив и минната индустрия в Средногорието дават благосъстояние на целите общини. Там заплатите са по-добри, разкриват се повече работни места, а и на тези места има повече инвестиции. Индустрията като цяло дърпа икономика на общините напред, а това е двигател и за икономиката на цели области."
Коз за страната все още са ниските данъци – корпоративен и подоходен. Мантрата за евтина работна ръка обаче вече не работи при привличането на инвеститори, затова остава въпросът, какво да правим с наличния човешки капитал:
"В България първо, не се залага на квалификация и преквалификация. И второ, новите данни на Евростат показват, че в страната ни ученето през целия живот е най-ниското в целия ЕС – 1.4 % от хората са преминали някакъв курс за обучение, за сравнение в северните държави той е около 30%. Без квалификация и преквалификация и предвид структурната безработица в страната ни, ще ни е трудно да привличаме инвестиции."
Продължава да е голяма групата на икономически неактивните и обезкуражени българи, а точно за тях трябва да се направят курсове за преквалификация и консултации за професионално ориентиране, но това не се прави, въпреки написаните няколко стратегии в тази насока – казва в заключение Зорница Славова.
Снимки: Институт за пазарна икономика, БГНЕС, Pixabay
Обсъждането и гласуването на най-важния финансов закон в държавата, а именно "Бюджет 2025", беше отложено в Парламента за догодина. " Ако до 19 януари нямаме приет бюджет, то тогава всичко спира в държавата. И училища, и болници, и служби, всичко,..
Най-късно през януари България ще изпълни и последният критерий за влизане в еврозоната - "ценова стабилност". След това изцяло на ход са политиците, каза пред БНТ управителят на Българската народна банка Димитър Радев.Той припомни, че решението за..
Руската компания "Лукойл" планира да продаде българската си рафинерия в Бургас, съобщи "Financial Times". Позовавайки се на свои източници, изданието разпространи информация, че руският енергиен гигант "Лукойл" планира да продаде на катарско-британски..