"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" читатели, общественици, представители на институции и обществени организации, хора на духа и словото.
Книгата разказва по увлекателен начин за чужденци, оставили трайна диря в българската история и допринесли за това името на страната ни да не остава забулено в мрака на нихилизма или на така познатото ни великодушно снизхождение. Това са Александър I Батенберг, Луи Айер, генерал Иван Инзов, лейди Емили Ан Странгфорд, Джанюариъс Алойшиъс Макгахан, Едуард Кинг, Хосе Луис Пелисер, проф. Рикардо Пикио, Мерсия Макдермот и Мартин Кейниг.
А онова, което обединява всички тези личности, е голямата им любов към България, изтъкна вицепрезидентът Илияна Йотова и добави: "Неминуемо ще си направите тъжната равносметка - немалко хора от тях са мислили и обичали страната ни повече, отколкото, за съжаление, една немалка част от хората в България днес". Но собствената ни история, по думите на вицепрезидента, е и тази, която "винаги ни помага тогава, когато ни е много трудно".
Приветствайки гостите на премиерата на книгата си, Милена Димитрова подчерта: "Виждам одобрение за риска да работя в един толкова труден жанр - без да съм историк, да се опитам да преразкажа биографиите".
В представянето на "Десет велики българолюбци" участваха още д-р Меглена Плугчиева – бивш вицепремиер и бивш посланик на България в Швейцария и Лихтенщайн, проф. Красимир Станчев от университета "Рома тре" в Италия, Къдринка Къдринова – член на Съвета за електронни медии и др.
"Това не е типичната книжка, която започва с "Имало едно време …", посочи издателят на "Десет велики българолюбци" Илиян Андонов и сподели: "Милена се е ровила. Лично аз знам колко нощи е била в архивите, за да се опита да пресъздаде фактите обективно и да ни накара всички нас, в 21 век, да се замислим какво е карало тези хора да преплетат живота си и съдбите си с България".
За посетителите на представянето на "Десет велики българолюбци" имаше и изненада – възможност да си направят снимка редом с историческите личности, за които разказва Милена Димитрова. Специална мултимедийна апаратура на място заснемаше, обработваше и отпечатваше фотографиите в духа на времето, в което са живели героите на книгата.
Още фотографии от премиерата можете да видите в галерия след публикацията.
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения Жених. Пет от тях били разумни, имали чисти светилници и достатъчно елей, за да поддържа пламъка им,..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица, който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време,..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка..
В четвъртия брой на "Мост на вярата" Дарина Григорова и Александра Карамихалева представят Българската православна църковна община в Лион, Франция..