На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския културно-информационен център беше прожектиран документалният филм "Светецът", като въведение към основна тема в изложбата – духовната връзка между свети Йоан Рилски и свети Йоан Кронщадски.
И двамата светци чудотворци, отдадени на любовта към Бога, са сред най-почитаните в православния духовен свят, в който всички вярващи са един народ отвъд границите. Именно тяхната духовна сила и безмерна грижа за болните, страдащите, онеправданите, както и способността им да се застъпват за клетниците с пламенни молитви, вдъхновяват Екатерина Титова да потърси общото между двамата светци и да го претвори в една икона, за която ще ви разкажем в специално интервю за Радио България.
Празничната програма с представянето на авторката завърши с концерт на хора на подворието на Руската православна църква в храма "Свети Николай Чудотворец". Самата изложба, в която са събрани най-новите икони на Екатерина Титова, заедно приложните ѝ произведения може да бъде разгледана в Руския културно-информационен център до 8 декември.
Преди няколко месеца Екатерина Титова посети за първи път България и се влюби в страната ни и духовната съкровищница на Рилския манастир.
Ето какво ни разказа тя при първата ни среща:
Снимки: Дарина ГригороваПравославната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..