Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шансовете за избор на председател на 51-ия парламент са минимални

Снимка: БТА

Преди шестия опит да бъде избран председател на парламента, народните представители са по-скоро скептични. Кандидатите за председател за Народното събрание отново са четирима – Рая Назарян от ГЕРБ –СДС, Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане" и Силви Кирилов от ИТН.

Позициите на партиите в парламента обаче остават непроменени. На влизане в Народното събрание Радостин Василев от МЕЧ коментира, че е най-добре да се отива на нови избори и да не се губи време. По повод изказването на Бойко Борисов, че не му трябвала „разрушена държава“, Василев призова лидера на ГЕРБ да се откаже да ходи на избори и да се търси друг вариант.

Борислав Гуцанов от "БСП - Обединена левица" беше по-оптимистично настроен и изрази убеденост, че ще се открие работещ вариант и призова да се подходи мъдро и с диалог, а не на базата на отрицание и партийни интереси. Подобна позиция зае и Хасан Адемов от АПС, който посочи, че изходът от кризата е избор на председател на НС, след което депутатите да започнат работата си. Съпартиецът му Рамадан Аталай обаче беше по-песимистично настроен и изтъкна, че докато не се промени моделът на политическите пристрастия – резултатите от следващите избори ще бъдат същите.

В кулоарите на парламента Искра Михайлова от "Възраждане" изтъкна, че трябва да бъде избран председател на Народното събрание, който да е отдалечен от ГЕРБ и ДПС. Според Михайлова, хипотезата отново Силви Кирилов да е на балотаж означава възможност да се отвори работата на парламента, но БСП и "Демократична България" не могат да вземат решение. По думите ѝ, в момента има математическо мнозинство, което може да изолира ГЕРБ и ДПС", затова е "несериозно" да не се избере председател.

В парламента пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ГЕРБ-СДС каза, ще внесе питания до Конституционния съд (КС). Борисов уточни, че едното питане е за правата на депутатите, а другото – дали Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Борисов подчерта, че едва след като се произнесе КС и юристите, ще подпише предлаганата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ декларация за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и формацията му.

 След шестото поредно гласуване на продължилото вече две седмици първо заседание на Народното събрание, отново не беше избран негов председател и депутатите излязоха в почивка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георг Георгиев и Марко Рубио обсъдиха партньорството между България и САЩ

Министърът на външните работи Георг Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио. Двамата се срещнаха в рамките на срещата на министрите на външните работи на НАТО в Брюксел. Георгиев и Рубио обсъдиха стратегическото партньорство..

публикувано на 03.04.25 в 17:53

Кралят на Йордания Абдула Втори е на официално посещение в София

С официална церемония на площад "Св. Александър Невски" в София президентът Румен Радев посрещна краля на Йордания Абдула Втори, който е на официално посещение у нас по покана на българския държавен глава, предаде БТА. След това Румен Радев и..

публикувано на 03.04.25 в 16:45

Кралят на Йордания Абдула II идва в София за среща по "Процеса Акаба"

България и Йордания ще съпредседателстват среща на високо равнище в София в рамките на "Процеса Акаба". По покана на президента Румен Радев и Негово Величество краля на Йордания Абдула II в началото на април държавни ръководители, представители на..

публикувано на 31.03.25 в 16:30