Художествена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина.
Когато всяко лято се прибира в родния си край от Турция, работещият като скулптор Юсеин Юсуф малко по малко изгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. Подобно на траки, римляни и други преминали през Родопите култури, той също мечтае да остави след себе си следа. В замяна търси удовлетворението от това, че минувачите се спират, радвайки се на крайпътната чешма.
Четири десетилетия от първия положен камък пространството е изпълнено с десетки мраморни миниатюри. За съжаление, не всички посетители се отнасят с внимание и пазят сътвореното.
“Има счупени, изцапани и захвърлени мраморни плочи. Мраморът съм го носил от Измир. Но не се сърдя. Очаквам, че има и такива хора”, казва Юсеин Юсуф пред БТА.
Майсторът на крайпътната чешма вече замисля следващия си проект, с който да дообогати своята художествена галерия сред природата. Зарича се, че докато е жив, ще продължи това свое дело.
Снимки: БТА
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..