На 4 януари православната ни църква чества Събор на свети 70 апостоли, както и преподобни мъченик Онуфрий Габровски.
Св. евангелист Лука разказва в своето Евангелие, че Господ Иисус Христос освен дванадесетте Си апостоли, избрал още седемдесет други, които разпратил по градове и села да проповядват словото Му, като им дал сила да вършат чудеса. Когато се завърнали, с радост споделили: "Господи, в Твое име и бесовете ни се покоряват!".
След Възкресението и Възнесението на Господа апостолите продължили делото, което Христос им завещал, обикаляли обширната Римска империя, като проповядвали навсякъде Словото Божие и кръщавали повярвалите. Претърпели много беди и гонения: евреи и езичници ги затваряли в тъмници, предавали ги на мъчения и смърт, но с Божия помощ те понасяли всичко с търпение и вяра.
Преподобни Онуфрий Габровски е родом от гр. Габрово, Великотърновска епархия. Като юноша за буйство бил наказан от баща си и безразсъдно заявил, че ще се потурчи. Разкаял се за това, отишъл в Хилендарския манастир на Света гора, приел монашество и се подвизавал строго, за да се подготви за мъченическа смърт.
За да изкупи греха на отречението си, отишъл на остров Хиос, отрекъл с отвращение мохамеданството пред съда и бил обезглавен за Христовата вяра в 1818 година на 32-годишна възраст.
Рубриката "Църковен календар" се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний Велики, Макарий Велики и Евтимий Велики е стълб на отшелничеството и основател на монашеския общежитиен..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод Националната библиотека организира специални ателиета "Аз пиша на глаголица", в които деца от I до IV..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката . Възпоменава се онзи момент в живота на..
Днес, 24 май, честваме Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - един от най-светлите български..
Проф. Константинос Нихоритис е учен, с когото свързваме най-много от откритите гръцки извори за делото на Кирил и Методий в световен мащаб...
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта..