Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоминистерството: Броят на загиналите планински чинки е много висок за страната

Снимка: greenbalkans.org

Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение на Министерството на околната среда и водите се посочва, че ще бъде извършена проверка на инцидента със загиналите край Копривщица птици. През 2025 г. предстои да бъде изготвен и доклад с данни за числеността на вида в страната. Планинската чинка е защитен вид и не се размножава в България, а само зимува в страната ни, пише още в информацията на МОСВ.

Фойерверките, светлинното и шумовото замърсяване представляват една много специфична форма на смущение и причина за смъртност, която може да има значими последствия върху българската орнитофауна, подчертава екоминистерството.

Съгласно редица научни изследвания и публикации, ефектите от фойерверки върху птиците са значими, като са документирани редица подобни случаи на масова смъртност непосредствено след приключване на нощта за посрещане на Новата година, в т.ч. и загиващи птици, които падат от небето.

При патоанатомичните изследвания, извършени в Спасителния център за диви животни - Зелени Балкани, са отчетени масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците, колапс на сърцата, тъканни разкъсвания и фрактури, както и не са установени сачми или инфлуенца (грип) по птиците при прилагане на полеви тестове, се допълва в информацията на МОСВ.

Затова не трябва да се използват фойерверки в орнитологично важни места, национални паркове и други категории защитени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици.
След разпространяването на информацията за инцидента кметът на община Копривщица Мария Тороманова отрече пред БТА смъртта на птиците да е свързана с новогодишните фойерверки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25