Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабинден: Когато традицията ни свързва с корените на живота

Снимка: Facebook/ Българските корени

Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите.

Обичаят е придружен от поредица ритуали, свързани с вярванията за плодовитост, здраве и дълголетие. В някои райони на България, тези старинни традиции се спазват и до днес. В основата на Бабинден стои почитането на жената и ролята й в създаването на новия живот. 


А бабите, в качеството им на пазителки на древните познания, играят централна роля във въпросните ритуали. Те къпят новородените, мажат ги с мед и масло за здраве, обгрижват и родилките, като поръсват билки за леко посрещане на новия живот.


Един от най-забавните моменти на празника е възможността на жените да си правят шеги с мъжете. В този ден социалните роли се обръщат и жените могат да си позволят всичко – от закачки до по-груби дяволии. Мъжете от своя страна се опитват да се "спасят", като дават пари на бабата.


Кулминацията е ритуалното къпане на бабата. Тя се пренася на ръце до река или чешма, където я поливат с вода. Това е символ на завършване на цикъла и благодарност към бабата за нейната роля при посрещането на новия живот.


Бабинден е повече от обичай – това е израз на почит към жената, която дарява живот и запазва традициите. Празникът съчетава в себе си древни български вярвания, магически ритуали и народно веселие, превръщайки го в уникално културно наследство. В някои части на България, този древен обичай продължава да живее, напомняйки ни за важността на традициите и връзката ни с миналото.


Още за Бабинден ще научите от материала на Албена Безовска  "Заиграло бабино оро"  от колекцията на Радио България.

Вижте също:

Съставил: Венета Николова
Снимки: БТА, БГНЕС, Facebook/ Българските корени

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15