Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедани и се отличават със запазения си бит, пъстър фолклор и един уникален обичай, който се корени назад във времето и удивлява света – рибанската сватба. В изпълнената с мистика традиция участва цялото село, а напоследък към празничното шествие се присъединяват и туристи, водени от туроператори. "Понякога цели автобуси се изсипват.Миналата седмица имахме сватба и беше пълно с народ. Дойде и снимачен екип от една китайска телевизия" – каза за Радио България Руска Герова, секретар на читалище "Искра", което се е заело с популяризирането местните обичаи.
Това, което очарова туристите е шарената рибанска сватба – пъстрите носии, изнасянето на чеиза пред къщата на булката, сватбеното шествие, което преминава през цялото село и многолюдното хоро на мегдана … А най-тайнственият елемент от обичая е "лепенето на гелината" /младоженката/. Това е интимен момент за булката и близките, при който не се допускат външни хора. "Затова правим възстановки при нас в читалището", обяснява Кадрие Машева, която посреща туристите, и добавя:
Вижте видео репортажа ни от приказното село Рибново:
"Гостите ни, дори извън сезона на сватбите, могат да дойдат, да се облекат, да се снимат и да се разхождат с тези дрехи из селото – казва Кадрие. – Елементи на носията ни са шалварите, а също и софрата, която се поставя върху шалвара. После се облича елекът, антерията - блузата, която трябва да е лъскава и богато украсена с пайети и накрая тюлбето - бялата забрадка. Почти всяко момиче в Рибново е дизайнер на своето облекло – само ги тъче, избира какви рози, цветове и дантели да добави, за да създаде уникална дреха."
Наскоро ритуалът "лепене на гелината" влезе в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така стана част от "Живите човешки съкровища" на България. Но рибанци имат по-големи амбиции:
"Именно заради рибанската сватба и гелината, която все още практикуваме, нашето село стана изключително известно.Сега искаме рибанската сватба да влезе в списъка на ЮНЕСКО / за световното нематериално културно наследство- бел.ред./. Ще се радваме ако това се случи, за да имаме още повече гости. Защото Рибново има какво да покаже на света!" -каза в заключение Кадрие Машева.
Видео: Венета Николова
Снимки : Кадрие Машева, Венета Николова
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..