Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"През вратите на времето" – 190 години иновативният дух окрилява учениците на Априловската гимназия

Поколения черпят знания от габровската гимназия, наследник на първото светско училище в страната ни

7
Снимка: nag-school.org

190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в гимназията днес се обучават над 600 ученици. Множество събития ще ознаменуват тази важна за града, а и за страната годишнина не само на датата на патронния празник, но и през цялата настояща година. Инициативите са под мотото "През вратите на времето":

Елвира Христова
"Отбелязваме този ден с тържествен ритуал и програма от културни събития, инициатива на училището – разказва ни директорката Елвира Христова. – Емблематична през последните 14 години е интелектуалната игра "Шифърът на Априлов", в която отбори от ученици разрешават из сградата серия от загадки, които доближават един от отборите до т.нар. шифър, който представлява един свитък със старобългарски текст, в който са изписани фрагменти от завета на Васил Априлов. 


Тазгодишното ѝ издание ще е специално, тъй като ментори на ученическите отбори ще са важни обществени личности, като областният управител на Габрово – Мария Башева, кметът – Таня Христова, директорът на Драматичния театър – Петко Койчев, както и актрисата Гергана Стоянова, която след играта ще проведе мотивационен семинар с ученици в Актовата зала на гимназията."


Играта е сбор от въпроси и задачи по всички предмети, но преди всичко са тези от областта на хуманитаристиката, какъвто е и профилът на училището. Освен това през тази година със съдействието на гимназията ще бъдат отпечатани две издания с изключителна стойност за учебното заведение:

"Хуманитарният сборник с ученическо творчество "Денница" излиза от печат за първи път през 1991 г. по идея на учителския колектив. Името на изданието е заето от написаната от Васил Априлов "Денница на новобългарското образование" и в него своето място намират ученически текстове, които са получили отличия от конференции, литературни и исторически семинари или са наградени на различни конкурси и четения. Досега има 18 издания на този сборник, като тази година подготвяме 19-то издание, което ще се появи в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември. В края на календарната година се очаква да излезе от печат и най-новата история на училището със заглавие "История на габровското училище от 1835 до 1871 г. и Габровската гимназия от 1872 г." Изданието се подготвя вече две години в партньорство с Държавния архив, Регионалната библиотека и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".


В рамките на Априловите дни на културата, през месец май, в ритуалната зала на Общината, е предвидена реконструкция на заседание на Общинския съвет на града, известен с прозвището "българския Манчестър", заради множеството фабрики и родолюбиви предприемачи в следосвобожденския период на страната ни:

"Учениците ще подготвят предложение за издигане на паметник на нашия първи директор Райчо Каролев, защото такъв в града няма. То ще включва идейна концепция, историческо проучване и финансов план и ще бъде внесено по време на учебното заседание на Общинския съвет. Практиката на откритите уроци, посветени на историческото или литературното познание, е изключително успешна. Миналата година на 14 януари проведохме такъв урок, посветен на процеса срещу българския княз Владимир Расате (начело на България в периода 889-893 г.), в който учениците влязоха в роля на съдебни заседатели."


Сътрудничеството на гимназията с Драматичен театър-Габрово е изключително интензивно през последните години. През 2023 година учениците подготвят цял един спектакъл и това се превръща в традиция за следващите випуски.

"Учениците го подготвят сами, без намесата на учител. Затова потърсихме професионалната подкрепа на директора на театъра и той не само ни предоставя сцената, но и участва в окончателната подготовка и оформяне на спектакъла. Любопитно е, че преди 30 години в училището е съществувала паралелка "Театър и изкуство" и се радвам, че най-новото поколение ученици реставрират онова време."  


Сред изявените възпитаници на гимназията, които днес дейно участват в обществения живот на страната, е политологът Христо Панчугов. Определя като един от запомнящите се моменти на своето обучение там връщането на сградата на учебното заведение, тъй като за известен период емблематичното за Габрово училище е било приютено в сградата на местната Математическа гимназия.

"И всъщност, след множество протести от наша страна и с усилията на директора и учителите на гимназията, успяхме да се договорим да бъдем преместени в оригиналната сграда, която по това време беше Национален музей на образованието. Последните години от моето учение там бяха в сградата на центъра на Габрово, зад паметника на Васил Априлов. Беше построено и изцяло ново крило на сградата, така че тя да може да поеме всички ученици."

Христо Панчугов
През 1992 г. наследникът на първото светско училище в България получава статут на държавно училище и настоящото си име – Национална Априловска гимназия, а в западното ѝ крило продължава да се помещава Музеят на образованието. Така минало и бъдеще си дават среща в самия център на България, където образованието и предприемчивостта винаги са били най-висша ценност. В този смисъл е и пожеланието на Христо Панчугов към настоящите учители и ученици на Априловската гимназия:

"Пожелавам им да запазят духа, който витае в тази сграда още от самото начало – дух на иновации и желание за обществени промени, които да подготвят обществеността за всичко, което предстои!" 



Снимки: nag-school.org, БТА, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българският научноизследователски кораб “Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън

Български кораб достави оборудване в испанска антаркктическа база

Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..

публикувано на 11.01.25 в 10:00

Симитли влиза във вихъра на кукерските обичаи

За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..

публикувано на 11.01.25 в 09:05

КЗП разпореди да се прекрати едностранното вдигане на цените от мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова обяви вдигането на цените от страна на мобилните оператори за нелоялна практика и разпореди те незабавно да прекратят прилагането на едностранни промени в договорите без съгласие..

публикувано на 10.01.25 в 18:25