Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор с Мари Врина-Николов за българската литература в превод на френски

Снимка: ccifrance-bulgarie.org

Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на Френския институт у нас. Входът е свободен. Езикът на срещата е български.

Мари Врина-Николов е превела на френски редица български писатели и поети, класически и съвременни, като Йордан Йовков, Иван Вазов, Алеко Константинов, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Виктор Пасков, Константин Павлов, Георги Господинов, Емилия Дворянова, Алек Попов, Теодора Димова, Рене Карабаш.

Рене Карабаш е поет, писател, сценарист и драматург. Тя е основател и ментор в Академия за писатели "Заешка Дупка", в която преподават едни от най-изявените поети и писатели на България. За романа си "Остайница" Рене получава литературна награда "Елиас Канети", номинация за Роман на годината от Фонд "13 века България" и Литературна награда "Перото".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посрещаме кораба "Св. св. Кирил и Методий" с българските антарктици

Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището  към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..

публикувано на 11.04.25 в 07:05

В петък – облачно време с превалявания на места

В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат минус..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Часът на Радио България - Брой 46

В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с Калинка Панчева, основател и директор на училище „Родна стряха“; Научна монография дава сведения..

публикувано на 10.04.25 в 12:00