Краището е регион в Западна България, към границата със Сърбия, известен със запазените си природни красоти. През последното десетилетие този край се радва на все по-голям интерес сред любителите на пешеходния туризъм. И въпреки това тук все още можеш да скиташ часове наред, без да срещнеш жива душа, и да почувстваш пълноценно сливането си с природата. Днес ще ви предложим кратка фото разходка из част от красотите на този край.
Зима е и наоколо се сипе сняг на парцали. По неутъпкана пътека с прекрасна маркировка, финансирана по проект на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, поемаме от трънското село Зелениград към една от местните забележителности – Шили камик.
Пътят натам ни води покрай потънали в забрава къщурки, които кътат тайни от живота на някогашните си обитатели.
В мразовитата мъгла пред нас изниква скалата, известна като Шили камик.
В ясно време от Шили камик се разкрива красива обзорна гледка към историко-географската област Знеполе. Поради мъглата картината пред нас сега е по-скоро приказно-загадъчна.
Съвсем близо оттук се намира друга забележителност – Цветаново ижле (хижа, къщичка) – П-образна скала, напомняща руини на каменна къща. Легендата гласи, че това е било древно светилище.
Оттук ще потеглим към Завалската планина и село Гърло със знаменития храм-кладенец в близост до него. По пътя натам минаваме покрай смълчания язовир Красава, захранващ с вода град Брезник и околните села,
както и покрай старо гробище с кръстове с интересни форми – отпред се извисява един по-голям, а зад него множество по-малки, вписани в окръжност. Някои ги свързват с кръстоносците, други – с богомилите.
Изкачвайки неголямо възвишение, се оказваме пред последната ни цел за деня – храм-кладенеца на над 3000 години, който няма аналог в България.
Той е открит през 1971 г. от археоложката Димитрина Митова-Джонова. Тя свързва градежа с древната строителна традиция на културата "нураги" на остров Сардиния, където са открити подобни съоръжения. Към вътрешността на вкопания в земята храм, изграден с т. нар. техника на сухата зидария, води вита стълба.
Тя ни отвежда в помещение с кладенец по средата и отвор в тавана.
След всичките красоти, видени през деня, пленени от магията на този край, се заричаме отново да се върнем тук.
Снимки: Миглена Иванова
Старопрестолният Велико Търново е един от най-красивите и предпочитани за културен туризъм български градове, всяка година посещаван от рекорден брой гости от страната и от цял свят. Предлагаме ви необичаен поглед към града – отвисоко, а за..
През пролетта природен парк "Златни пясъци" е привлекателно място за варненци и гостите на града. Паркът е разположен на 17 км североизточно от гр. Варна, успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Паркът е с площ от 13,2..
Село Делчево е разположено в подножието на Пирин, на 10 километра от град Гоце Делчев. То привлича туристите със запазена старинна архитектура и красиви планинарски маршрути. Съхранени са и много традиции, като Празника на виното през..