На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина.
Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация у нас е 2,6%, а най-ниската в Европейския съюз е 0,9% в Литва, 1% във Финландия и 1,1% в Италия. Критерия, който трябва да покрие България, според договора от Маастрихт, е средната стойност от страните с най-ниска инфлация плюс 1,5 пункта. Това означава, че отклонението на страната ни е 0,1%.
"В този смисъл към декември 2024 г. критерият не е изпълнен в чист вид", коментира Петър Ганев от института.
Има решение на Народното събрание, с което се задължаваме до две седмици след формалното изпълнение на всички критерии за членство в Еврозоната да отправим искане за извънредни оценки. Реалистичната дата за членство в клуба на страните с единна европейска валута е 1 януари 2026 г.Бизнес закуска с участието на президента Румен Радев, организирана от Японско-българската бизнес асоциация, ще се проведе днес в столичен хотел. По време на срещата ще бъдат представени дейността на асоциацията, развитието на българо-японските..
След 22 часово заседание парламентът прие държавния бюджет за 2025 г. Заложените приходи са за 90 млрд. лв. Разходите са 96 млрд. лв. Дефицитът е 3% от БВП и не се предвижда повишаване на данъци. Предвижда се държавният дълг да достигне..
"Към момента България е една от малкото в ЕС, които изпълняват безусловно всички номинални критерии за конвергенция към еврозоната, включително и критерия за ценова стабилност, с който имахме проблеми през последните години". Това каза днес..
Подготовката на небанковия финансов сектор за въвеждане на еврото е на много напреднал етап и значителна част от него вече е предприела конкретни мерки..