Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорният клуб "БалканДенс" в Щутгарт кани сънародниците ни за Трифон Зарезан

FB / Българска православна църква Щутгарт

Българският фолклорен клуб "БалканДенс" в Щутгарт, Германия, организира събитие за отбелязването на празника Трифон Зарезан на 1 февруари 2025 година от 10:00 ч. в Българската православна църква "Св. св. Кирил и Методий и св. Бонифаций" в града. От клуба отправят покана към сънародниците ни да се присъединят. "Ние, от Български фолклорен клуб "БалканДенс", заедно с нашите приятели от кафе "Цухаузе" и българската църковна община с радост Ви каним на 1 февруари 2025 година в българския православен храм в Щутгарт, за да отпразнуваме заедно този ден", написаха от фолклорната формация във "Фейсбук".

От "БалканДенс" добавят, че след празничната Литургия в двора на храма ще бъдат зарязани ритуално лозниците и ще бъде избран цар на лозята. "Според българската традиция събитието ще бъде съпътствано с вино, песни и танци, вино, вкусна храна, вино и... вино", се посочва още в съобщението.

От фолклорния клуб допълват, че освен съхраняването на традициите и сплотяването на българите в региона, основната цел на събитието е подпомагането на църковната община за поддръжката на храма. Цените на ястията ще бъдат символични и събраните средства ще се изразходват за обновяването на църковния храм.

Българският фолклорен клуб "БалканДенс" е създаден през февруари 2016 година в град Щутгарт от група ентусиасти, обединени от желанието си да споделят чувството си за принадлежност към българската общност, любовта към българския бит и стремежа да пренесат част от родината в далечна Германия, пишат на сайта си от "БалканДенс". Идеята принадлежи на Катя Холцингер, която заедно с Димитрия Узунова и Константин Константинов полагат основите на танцовата група. В началото започват без хореограф, с помощта на Димитрия Узунова, която е танцувала народни танци в България, но любовта към родния фолклор ги събира всяка неделя в репетиционната зала, където се залавят на кръшно хоро. Месец по-късно ги открива Боряна Христозова – дипломиран хореограф от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив и поема обучението на танцьорите.

Към днешна дата в клуба танцуват около 60 души, разпределени в групи за начинаещи и напреднали. Те разучават хора от всички етнографски области на България, както и различни хореографски разработки и композиции.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Стоянов със семейството си

Иван Стоянов: Тръгнах да печеля за живота, а спечелих Живот!

Иван Стоянов е бесарабски българин от Молдова. Екипът ни се срещна с него в българския храм "Свети Софроний Врачански", където подготвихме поредния епизод на подкаста "Мост на вярата" , посветен на Българската православна църковна община в Лион,..

публикувано на 21.04.25 в 09:10

Мария Озтюрк: Независимо дали празнуваме заедно или поотделно, нека бъдем добри и смирени

Поредното захарно творение на Мария Озтюрк   – макет на базиликата "Свети Петър" в Рим – ни провокира да потърсим сънародничката ни именно в светлите празнични дни. Макар от години да живее между България и турския мегаполис Истанбул, тя не спира..

публикувано на 20.04.25 в 12:05

Пианистът Симеон Гошев идва от Виена за концерт в Бургас

В рамките на Националното изложение за цветя с международно участие "Флора Бургас" 2025 солов концерт ще изнесе пианистът Симеон Гошев, който живее и твори във Виена, съобщава Община Бургас. Партньор в организацията на събитието е Австрийският културен..

публикувано на 18.04.25 в 14:39