Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Останки от римски военни съоръжения от I век дават нови сведения за живота край Лом

4
Снимка: БТА

Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, достигнаха дълбочина от 7,5 метра, където бяха открити крепостна стена и три рова. Те са част от лагер на римска военна част от  първата половина на I век. По-късно върху тях е изграден нов лагер, в който е проучена постройка, за която се предполага, че е била казарма за войници или конюшня. В нея са открити вносни керамични съдове, предимно от Южна Галия, както и бронзови предмети и монети.


Археолозите установяват, че военният лагер е бил опожарен при нападение през 80-те години на I век. По това време Лом е бил граничен пункт на Римската империя с Дакия, а укрепленията са играли важна роля в отбраната. След завладяването на Дакия през II век градът запазва значението си като пристанище на Дунав. През Средновековието крепостните стени многократно са били разрушавани и изграждани отново.


При разкопките е открит и глинен под от XI век преди Христа със счупени парчета от керамични съдове, свързани с културата Балей-Орсоя. Това потвърждава, че още в края на късната бронзова епоха в района на днешен Лом е съществувало селище с прилежащ некропол.


През 2024 г. при разкопките са били открити около 400 находки, включително антични предмети като конски амуниции, украшения, кръстове и керамични съдове. Всички артефакти ще бъдат предадени за съхранение в Историческия музей в Лом, посочи в интервю за програма "Христо Ботев" на БНР д-р Владислав Живков.

Вижте още:

Снимки: БТА





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 19 януари 2025 г.

На 19 януари Православната Църква чества преподобни Макарий Велики и свети Марк, епископ Ефески. Преподобни Макарий Велики е египетски отшелник, приемник на св. Антоний Велики. За него се знае, че е роден в Горен Египет, бил е..

публикувано на 19.01.25 в 06:00

Църковен календар - 18 януари 2025 г.

На 18 януари (Атанасовден) Православната църква чества св. Атанасий и св. Кирил Александрийски, както и свети Йоаким, патриарх Търновски Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на..

публикувано на 18.01.25 в 06:00
Снимка: Facebook /Храм Св. Атанасий Велики

Храмът "Св. Атанасий" в Горни Лозен се подготвя за празника си, очакват и патриарх Даниил

В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, който тази година ще отслужи Божествената литургия в църквата на село Горни Лозен...

публикувано на 17.01.25 в 14:05