Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 25 януари 2025 г.

На 25 януари Православната църква чества свети Григорий Богослов, архиеп. Константинополски.

Св. Григорий Богослов или Григорий Назиански e един от великите кападокийски Отци на църквата, заедно с Василий Велики и Григорий Нисийски. 

Св. Григорий Богослов бил родом от Арианз при гр. Назианз, Кападокийска област. Син на епископ св. Григорий Назиански и св. Нона. Учил заедно със св. Василий Велики в Атина. Като архиепископ ръководил църквата в Цариград 12 години и се оттеглил в Назианз, където и починал в 390 година на 80 години. Голям богослов, писател, поет оставил неоценимо богословско наследство. Църквата облажава св. Григорий като "Троически Богослов", като "таинник на Св. Троица", пази и следва неговото богословско учение, което разкрива със словата на философстващия разум възвишените истини на апостолската проповед.

Св. Константин–Кирил Философ изучавал дори наизуст неговите произведения и написал похвала в негова чест. Сборници със слова на св. Григорий Богослов са превеждани на старобългарски още през Х в. Преписи на Симеоновия сборник, сред които Изборникът от 1073 г., съдържат фрагменти от негови поучения и послания.

Сборници с въпроси и отговори, приписвани на св. Григорий Богослов, св. Василий Велики и св. Йоан Златоуст са запазени в множество старобългарски ръкописи, датиращи от ХІІ в. и нататък.

Свети Григорий Богослов е погребан в Назиан. Неговите мощи са пренесени в Константинопол през 950 година в църквата на Светите Апостоли. Част от мощите му са взети от кръстоносците по време на Четвърти кръстоносен поход и отнесени в Рим. На 27 ноември2004 година те са върнати (заедно с мощите на свети Йоан Златоуст) в Истанбул от папа Йоан Павел II (Ватикана задържа малка част от тях). Тези мощи сега се съхраняват в Патриаршеската катедрала „Свети Георги“ в квартала „Фенер“.

Мощите на Григорий Богослов се пазят и в църквата "Св. Григорий Богослов" в Неа Карвали на 8 км от Кавала, Гърция.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 18 май 2025 г.

На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво разказва за беседата на Спасителя със самарянката, за живата вода или за благодатта на Светия Дух...

публикувано на 18.05.25 в 06:00

Църковен календар - 17 май 2025 г.

На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици.  Те са канонизирани на 4 април 2011 г. в храм-паметника "Свети Александър Невски" по време на Света литургия, оглавена от Негово..

публикувано на 17.05.25 в 06:00

Знаци от миналото - какво още не знаем за глаголицата?

Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от създаването ѝ се пренасяме назад във времето и по-точно през IX век, когато Солунските братя –..

публикувано на 16.05.25 в 10:30