Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната награда за живопис за 2024г. на името на знаменития художник.
Предложени за наградата са петима изявени художници – Богдан Александров, Велин Динев, Красимир Карабаджаков, Красимир Русев, Николай Янакиев. А по стара традиция името на носителя на наградата става известно на тържествена церемония в галерията на 1 февруари, когато е рождената дата на Владимир Димитров.
В същия ден в Кюстендил се открива и изложба с платна на миналогодишния носител на Националната награда за живопис – Димитър Чолаков от гр. Попово, в чията творческа биография има над 50 самостоятелни изложби в България и в чужбина.
Първото връчване на отличието, носещо името на Майстора е било през 1973 г., когато то е учредено от Съюза на българските художници. До 1989 г. лауреатите са 39, сред тях са емблематични български творци, като Златю Бояджиев, Ненко Балкански, Илия Петров, Генко Генков, Милко Божков и др. Последната носителка на приза преди промените през 1989 година е била Надежда Кутева. Традицията обаче прекъсва, за да бъде възобновена през 2012 година, като с наградата тогава е удостоен проф. Андрей Даниел (1952-2020). Следват имената на Свилен Блажев, Ивайло Мирчев, Станислав Памукчиев, Николай Майсторов, Анета Дръгушану и много други, носители на статуетката "Владимир Димитров –Майстора".
Вижте също:
По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.
"Лудогорец" продължава да поставя всевъзможни рекорди в българския футбол. Отборът от Разград, който завоюва 13 поредни титли на страната и е устремен към 14-а, осъществи най-скъпия трансфер, правен някога в България. Отборът продаде своята звезда..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..