"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи – Трифон Зарезан.
Православният празник в чест на Свети Трифон се отбелязва на 1 февруари по нов стил. Във фолклорния календар е осмислен като цикъл от 3 последователни дни, наречени Трифунци — 1, 2 и 3 февруари. Наречен от народа ни Трифон Зарезан, празникът се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари с Църквата ни, по новия григориански календар, а повечето – на 14 февруари, когато е бил Трифоновден по стария юлиански стил.
Студеното време и тази година няма как да уплаши почитателите на хубавото вино и в утрото на 2 февруари дружно ще се отправят към лозята, за да направят първото ритуално зарязване и с водосвет да измолят божествената закрила от светеца-покровител. Празникът повелява на Трифон Зарезан да се пие от младото вино от миналогодишната реколта и с него да се полеят лозниците, за да има плодородие и добра поличба през годината. В този ден не се работи, а в градове и села се извиват кръшни хора, подкрепени с много наздравици и празнично настроение за всички ценители на традициите.
Трифон Зарезан и тази година отваря вратите на винарски изби из цяла България. Много гости се канят да посрещнат в четиринадесетте винарни на сдружението "Дунавски винарни” в Западна и Централна Дунавска равнина. За гостите са подготвени оригинални беседи за традициите и особеностите на винените райони на България. Някои от избите, освен дегустация, предлагат и артистични занимания, като "рисуване и вино", което напоследък се радва на голям интерес през цялата година.
Програмата включва и конкурс за най-добър производител на вино и на ракия. В последните години конкурсът събира над 120 състезатели, като освен от страната, идват майстори винари от Гърция и Северна Македония. В неделя е кулминацията в програмата, когато се провежда и ритуалното зарязване на лозята в местността "Баира”, на 2 км от с.Делчево. В тържеството на площада след това ще участват местни фолклорни групи и кукери -"Бабугери" от с. Мосомище. Доброто вино и доброто настроение в Делчево и в цяла България са гарантирани!
Снимки: БТА - архив
Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..
Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”. Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално пространство, което ще свързва диаспората с нейните корени. Камарата ще играе важна роля в сферата..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..