Едва 17-годишен, той придобива голяма слава, след като изцерил красивата дъщеря на римския император Гордиан III. Вследствие на това чудо, мнозина повярвали и приели християнско кръщение.
Но наследникът на Гордиан – Деций Траян се оказва непримирим враг на християнството. В стремежа си да осигури подкрепата на Олимпийските богове задължава поданиците си публично да засвидетелстват почит към тях. Мнозина от християните отказват и са подложени на репресии. Сред обвинените е и Трифон.
Някой си Аквилин, който управлява по това в Никея, изпраща стражи да доведат Трифон, за да го склони да изпълни императорската заповед, но той се показва като пламенен и непоколебим Христов последовател и решително отказва да направи жертвоприношение пред статуите на езическите богове и императора. Осъден е на обезглавяване, но умира от раните си при мъченията.
През 1204 г. кръстоносците отнасят мощите на светеца от Константинопол в Рим и това спомага почитта към светеца да се разпространи и на Запад.
Свети Трифон се счита за покровител на земеделието и на лозарството. Особено силно е неговото застъпничество в борбата срещу насекомите и животните, които повреждат растенията. Изобразява се с кръст в ръка, като всички мъченици, на някои от изображенията си държи сърп, като знак, че покровителства земеделците и лозарите, или пък – кутия с медицински пособия – характерен атрибут на светците лечители и безсребърници.
Традиционно у нас на Трифоновден се извършва освещаване и благославяне на лозята и свещениците измолват от Бога да пази насажденията от всяко вредоносно нападение и да ги дари с изобилен плод.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Единственият в страната параклис, който носи имената на светците Антоний и Атанасий се намира в Сандански, а освещаването му ще извърши Негово Високопреосвещенство Неврокопският Митрополит Серафим, съобщава Андон Котев - един от инициаторите на идеята..
На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник. Свети Антоний или авва Антоний е египетски монах-аскет, считан за основател на монашеството . Първият от т. нар. отци..
На 16 януари Православната църква чества Честни вериги на св. ап. Петър, преподобни Ромил Видински и свети свещеномъченик Дамаскин Габровски. Родно място на преподобни Ромил е бил град Бдин (Видин) . Когато пораснал, избягал тайно от тях..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от..
На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в..