Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение споделиха пред БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.
Според тях компанията трябва да бъде поставена под особен надзор. "Приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС, да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", заяви Стефанов.
"Лукойл" обяви още в края на 2023 г., че "поради значителни промени в условията на експлоатация" рафинерията в България може да бъде обявена за продажба, а неотдавна прозвучаха и конкретни имена на евентуални купувачи.
За втора поредна година Българската стопанска камара ще представи днес своя индекс "Ефективност на икономическата политика". Индексът идентифицира конкретни слабости в икономическата политика на България, чието преодоляване може да повиши..
София покри и последния критерий за влизане в еврозоната. След като изпълни критерия за инфлацията трябваше да излязат и данните за бюджетния дефицит за 2024 г. според методологията на ЕС. През 2024 г. институционален сектор "Държавно..
1521 лв. е необходимият чист месечен доход за издръжка на живота на работещ и живеещ сам човек. Издръжката на 3-членно семейство е 2738 лв. Доходът, необходим за издръжка нараства с 3,2% на тримесечна база и с 4,6% на годишна база. Това съобщи..