Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят.
Програмата включва разнообразни презентации и дискусии, насочени към ползите и предизвикателствата от използването на изкуствен интелект в образованието. Ще бъдат представени добри практики и иновативни методи за преподаване и учене с помощта на изкуствения интелект. Основни лектори са Борис Михайлов от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Божана Михайлова от учебен център „Креативност“ и Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование в Република България.
Заместник-ректорът на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. д-р Боян Янев ще представи възможностите за прием в българските университети на ученици от неделните ни училища в чужбина, а журналистът Милена Димитрова ще представи книгата си "Десет велики българолюбци“. След първия дискусионен ден на конференцията участници и гости ще се насладят на концерт с участието на възпитаници от български неделни училища в Лондон.
Форумът във Великобритания се осъществява по националната програма на Министерството на образованието и науката "Роден език и култура зад граница", а негов организатор е Българското неделно училище "Найден Геров" в Лондон. Патрон е вицепрезидентът Илияна Йотова, а съорганизатор - посолството на Република България в Обединеното кралство. Партньори са българското училище "Звънче", Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" и Асоциацията на българските училища в чужбина.
Българското училище "Найден Геров" е създадено през 2018 г. и оттогава работи като Българско неделно училище в читалище Майсини хаус, кв. Гринуич, Лондон.
"Гордеем се, че изградихме силна образователна основа за българската общност в Гринуич, където хората могат да водят децата си в нашето училище и където всички ние допринасяме за опазването на нашия език и култура" – сподели пред Радио България ръководителят на образователното средище Илияна Бояджиева – Смит.
Снимки: Pixabay, ПУ "П. Хилендарски", БУ "Н. Геров" - Лондон
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..
Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които..