Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири поколения таланти... Или как училището в Котел съхранява българския дух

16
Снимка: НУФИ "Филип Кутев" - Котел

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор. Намира се в сърцето на красивия възрожденски град Котел, обявен за архитектурен и исторически резерват. В момента в школото се обучават 280 деца от цяла България в специалностите български народни инструменти, кавал, гайда, гъдулка, тамбура, народно пеене, български народни танци и акордеон.

Мария Градешлиева вече 25 години ръководи учебната институция, превърнала се в дом на таланти от различни краища на страната. В интервю за Радио България тя споделя как училището успява да привлича все повече млади хора към фолклора, да вдъхне в тях любов към традициите и стремеж към съхранение на българската ни идентичност:


"Училището е създадено през 1967 година, като в началото са приети 27 талантливи деца от цяла България, учили са народни инструменти. Първият клас народни певици беше приет през 1977 година, но с времето добавихме и нови направления, като лютиерство, народни танци и акордеон и пр." – разказва Мария Градешлиева за развитието на училището.Към днешна то предлага обучение за ученици от 5-ти до 12-ти клас.


До момента над 2 300 души са завършили школото – това са четири поколения българи,твърди директорката. Много от тях вече работят в професионални ансамбли, музикални школи и преподават във фолклорни училища в България. Сред възпитаниците на училището са известни музиканти като прочутия кавалджия Теодосий Спасов, композиторът и диригент на фолклорния оркестър на БНР Димитър Христов, диригентът полк. Ради Василев и пр. Сега техните деца и внуци, също са запалени по българските ритми и пристигат в Котел, за да се посветят на тях. 


В училището цари атмосфера на сплотеност и творческо сътрудничество, твърди Мария Градешлиева, и добавя:

"Ние имаме общежитие с 120 места и така се оформя един затворен цикъл. Общежитието и училището са в една сграда. Имаме стол, където всички се хранят заедно. И се създава една домашна и едновременно творческа среда, защото вечер децата се събират. Връзката между тях е изключително силна – по цял ден общуват, заедно свирят и правят изкуство, което е повече от просто един учебен процес – това е начин на живот" – казва Мария Градешлиева.


Въпреки настъплението на интернет и съвременните технологии в нашия модерен свят, младите хора продължават да откриват магията на българския фолклор и традициите. Според директорката на училището, едно от основните неща, които ги привличат, е приемствеността, защото децата виждат как поколенията се сменят, но фолклорът остава постоянен и въздействащ.

Едни от най-търсените специалности в момента са народните танци и акордеона покрай множащите се в цялата страна танцови клубове и школи и необходимостта от хореографи и акордеонисти. На почит сред бъдещите професионални музиканти е и гайдата:

"42 гайди имаме в училище, най-много е интересът към този инструмент. Обяснявам си го с това, че българинът обича гайдата да му свири за хубави поводи, за сватби, за кръщенета, на маса. И родителите предпочитат да имат гайдар в къщата си, когато детето им е талантливо. Това е един по-звучен инструмент, който се чува надалеко."

Всеки месец в училището се организират продукции - чудесна възможност за младите да покажат уменията си пред публика. Възпитаниците му редовно участват в концерти и турнета в чужбина,печелят престижни международни награди и разнасят славата на българския фолклор по света.

Вижте още:



Снимки: НУФИ "Филип Кутев", Радио Стара Загора


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50