Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 23 февруари 2025 г.

Св. Поликарп. Стенопис от манастира Грачаница

На 23 февруари отбелязваме паметта на св. свещеномъченик Поликарп, епископ Смирненски и на преподобни Александър, първоначалник на обителта на незаспиващите. 

Свети Поликарп, епископ на Смирна, е роден към 70 г. сл. Хр. и е от поколението на така наречените "Апостолски мъже", които лично познавали апостолите и продължили тяхното дело. Поликарп отрано останал сирак и бил осиновен от благочестива вдовица в малоазийския град Смирна (дн. Измир). След нейната смърт Поликарп наследил богатството ѝ, раздал го на бедните, а самият той живеел в голямо въздържание, непрестанно се молел на Бога и служел на бедни, болни и престарели.

Първият Смирненски епископ - св. Вукол обикнал благочестивия момък. Виждайки в него голяма ревност към Господа, той го ръкоположил за дякон, а по-късно и за свещеник. В това време св. ап. Иоан Богослов проповядвал из Мала Азия. Поликарп го слушал, станал негов ученик и помощник в разпространението на вярата. Проповядвал на народа, разказвал за живота и чудесата на Спасителя, изяснявал Неговия закон, призовавал езичниците към познание на истината. Слушайки неговите слова и виждайки неговия свят живот, мнозина приемали християнската вяра. Пред смъртта си св. Вукол имал откровение, че Поликарп трябва да бъде негов приемник и му поверил своето паство. В продължение на много години Поликарп бил изряден епископ на Смирна. Бил свидетел на мъченическия подвиг на своя приятел св. Игнатий Богоносец, а след смъртта му станал, по думите на блажени Иероним, "вожд на цяла Азия" и имал голямо влияние за обръщането на мнозина езичници към християнството и на мнозина еретици - към Православието.

Светецът събрал около себе си група от ученици и сътрудници, сред които и св. Ириней Лионски, и възпламенил в тях същата несъкрушима вяра, с каквато се отличавал сам той.

В 155 г. св. Поликарп отишъл в Рим, за да обсъдят с римския епископ Аникита някои църковни въпроси, главно относно празнуването на Пасхата. Наскоро след завръщането си от Рим светецът завършил (към 156 г.) мъченически своя дълъг и плодотворен живот. Езичниците в Смирна го смятали за "баща на християните" и "развратител на Азия". На увещанията на управителя да се отрече от Христа, св. Поликарп отговорил: "Осемдесет и шест години аз Му служа и Той никога не ми е сторил нещо зло, а ми е дарявал много блага; как тогава ще взема да хуля моя Цар, Който ме е спасил?" Бил осъден на изгаряне, но и сред буйния огън, по Божия милост, останал невредим; затова го проболи с копие. След смъртта му изгорили тялото.

Преподобни Александър основал в IV-V в. при река Ефрат първия манастир, в който въвел нов чин – братята на манастира били разделени на 24 чреди и се редували да пеят на смени Давидовите псалми на клира, 24 часа в денонощието, освен по време на богослуженията. Така молитвата към Бога никога не преставала. Наричат този манастир "обителта на незаспиващите". По-късно основава такъв манастир и в Константинопол.

Подвизавал се в монашество петдесет години, отишъл при Господа в дълбока старост и бил погребан с чест.

На гроба му ставали чудеса: по молитвите на преподобни Александър хората получавали изцеление от всякакви болести.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Иконописна школа „Благолепие“

Църковен календар - 22 февруари 2025 г.

На 22 февруари Православната църква чества Намирането на честните мощи на светите мъченици в Евгения, както и паметта на мъченик Маврикий и 70-те войни с него. Във време на гоненията против християнската вяра християните с опасност за..

публикувано на 22.02.25 в 06:00

Месопустна задушница е

Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като Голяма или Месопустна задушница, се пада на съботата (22 февруари), преди Месни Заговезни в..

публикувано на 22.02.25 в 04:35
Миниатюра от Менологий от 16 в. върху пергамент от манастира Есфигмен в Св. Гора

Църковен календар - 21 февруари 2025 г.

На 21 февруари почитаме паметта на преподобни Тимотей и на свети Евстатий, архиеп. Антиохийски . Преподобни Тимотей Отшелник, италианец по произход, от младини се подвизавал в манастир, наречен "Символи", в Мала Азия, близо до планината..

публикувано на 21.02.25 в 06:00