Ако си търсите дестинация за приятна разходка в сърцето на планината, можете да изберете Лакатишка Рила. Предлагаме ви да тръгнете от самоковското село Говедарци. Покрай него тече река Черни Осъм, в която тук се влива река Лакатица. Именно тя дава наименованието на този дял от ниската част на Северозападна Рила.
Оттук, по стръмничък склон, за около час и половина се стига до параклиса "Свети Илия".
По традиция, местните се събират тук на 20 юли, когато Българската православна църква почита паметта на Свети пророк Илия, и дават курбан в негова чест, за да ги пази от бедствия.
На поляната пред параклиса има беседка с маси и пейки и можете да си направите чудесен пикник. Оттук се открива приказна панорама, която ни кара да си спомним думите на писателя Алеко Константинов, макар да са казани за друг български край: "Погледнете сега!... В този момент ще въздъхне ли някой за Тирол и Швейцария, че да го цапна по устата!... Господааа! Гледайте бе, гледайте хубости, гледайте чудеса...".
Зима е, но за нея ни напомнят тук-таме останали снежни петна и белите калпаци по високите върхове отсреща.
Отскочете и до намиращия се съвсем наблизо, закътан сред иглолистни дървета, висок 1495 метра връх Тапанковица.
Оттук доволни, отпочинали и щастливи поемете обратно към село Говедарци.
Преди да влезете в селото ви очаква прелестна пасторална картина, която добавя още ярки багри към спомена за прекрасната разходка из българската красавица Рила.
Автор и снимки: Миглена Иванова
Над град Пещера (Южна България) се намира хълмът Света Петка. Върху него е имало крепост, а името ѝ – Перистера – на гръцки означава гълъб. Предполага се, че е дошло от един от огромните скални камъни в цитаделата на твърдината с формата..
Бачковският манастир е едно от най-значимите духовни средища в България. Основан през 1083 г. от Григорие Бакуриани, византийски генерал от грузински произход, тази обител пази българската православна традиция в съчетание с византийско и..
Сухото и горещо време не е в полза на земеделските стопани, но то помага на соларите – хората, които добиват сол край бреговете на Черно море. Солодобивът е една от най-старите дейности на хората в Поморие – Поморийските солници съществуват от V..