Историята е география във времето – казва Наполеон Бонапарт. Малцина знаят, че победите на този военен гений се дължат и на неговата изключително добра картографска служба. Проправяйки пътя за модерната маневрена война, често топографите изпреварвали настъпващите части и в движение са очертавали или коригирали военните карти...
Една географска карта помага за раждането на модерна България по време на Руско-турската война от 1877-78 г. Австро-унгарецът Феликс Каниц (1829 – 1904) е първият западноевропеец, който обхожда над 3200 български села и градове. По пътищата и пътеките, извървени от Каниц и отразени за науката, идва и българското Освобождение. За "балканския пътувач", както известният славист и етнограф проф. Стоян Роменски нарича Каниц разговаряме с Николай Дунев, създател на сайта "Активна историческа карта".
"Всяка нова война изисква нови, по-добри карти. Особено в 19-и век картографията доста се развива – пояснява Николай Дунев. – Огромна е разликата между карти от началото и края на 19-и век. Постоянно са се правили такива карти при предходните войни, като Кримската (1853-56 г.) и от 1828-29 г., но те са предимно за източната част на Стара планина. Много важно е откъде да минат войските – и турските, и руските. През какви походи да се промушат. Руснаците имат един полковник – Николай Артамонов, който специално е бил натоварен да прави карти. Проучвал е не малко години преди войната от 1877-а. Но няколко месеца преди да започне войната руснаците разбират за картата на Феликс Каниц. Даже първият превод на неговата книга "Дунавска България и Балканът" е на руски от 1876 г., а след това излиза и картата. Първият ѝ вариант е от 1877 г. и руснаците веднага закупуват от Феликс Каниц около 1000 броя. Интересното е, че картата за военните цели е по-подробна. Тя е в мащаб 1:300000, докато онази към третия том от книгата на Каниц е 1:420000.Това е изключително добра карта за времето си, по която са се водили сраженията. Ген. Едуард Тотлебен след войната казва:"жалко, че нямахме същата карта и за оттатък Балкана" – пояснява Дунев.
Във връзка с Националния празник 3 март, питаме създателя на прекрасния сайт "Активна историческа карта" Николай Дунев, дали освободителната война би се развила по друг начин, ако руската армия не разполагаше с картата на Феликс Каниц, за която австро-унгарецът е награден и с орден от руския император Александър II?
"Труден въпрос, в историята няма "ако" – казва любителят-картограф Николай Дунев:
"Те все пак са имали свои карти и щяха да се справят и с наличните със сигурност. Но определено е помогнала за бързина, за дислокация – къде точно се намираш е много важно. Със сигурност е помогнала да имат по-малко жертви!"
Вижте още:
Снимки: Иво Иванов, Научен архив на БАН
Благовещение е денят, когато се сбъдва Божието обещание за спасението на човешката душа от вечните мъки на тъмнината. Неговото послание е, че Бог ни обича, казва отец Божидар Маринов от софийския храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен", а за да..
На 25 март честваме големия християнски празник Благовещение – ден, в който християните възпоменават едно радостно за всички ни събитие. Думата "Благовещение" в превод от църковнославянски език означава "блага вест", "радостно известие"...
На 24 март Православната църква възпоменава преподобни Захария и свети Артемий, епископ Селевкийски (Солунски). Преподобни Захария бил син на египтянина Карион, който оставил жена и деца и отишъл в манастир, където приел монашество...
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо –..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест..
На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски. Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан..