Възпитаници на Професионалната гимназия по техника и строителство "М. В. Ломоносов" в Добрич представят реконструирани от тях изобретения на отец Матей Преображенски – Миткалото в Регионалния исторически музей на града, на 27 февруари.
Поводът за връщането назад във времето към самобитния технически гений на отче Матея е 150-годишнината от неговата кончина. Пламен Николов, уредник в отдел "История на българските земи ХV – XIX век“ е подготвил разказ за деянията и преображенията Матееви като просветител и борец за свобода, един от най-близките съратници на Апостола. Беседата на музейния специалист има и интерактивна част, която ще допринесе за по-реалистично връщане век и половина назад във времето.
Още като монах в Атонските манастири, Матей Преображенски прави опит да създаде "вечен двигател“. Край река Янтра, между Търново и село Самоводене, той построява здание, в което продължава опитите си с помощта на падаща вода да задвижи морска мелница. Сам конструира модел за пушка, която впоследствие е изработена от търновския майстор Георги Тюфекчийчето. Има сведения за негов модел и чертеж на дървен топ. В народната памет на хората от село Михалци е запазен споменът за опитите на отец Матей да направи водна помпа от дърво, обковано с желязо и зъбчатка.
Но най-значимото му техническо и научно постижение е създаването на един специален календар. Още за това уникално негово изобретение, ще научите от материала: "Вечният календар на отец Матей Преображенски“ от колекцията на Радио България.
Редактор : Венета Николова
Снимка: dobrichmuseum.bg, museumpavlikeni.com
В предаването на Радио България на 28 март ви предлагаме разговори с Илияна Бояджиева Смит, Ирина Здравкова и Ангел Тодоров за Българското неделно училище "Найден Геров" във Великобритания. Пред репортера ни Йоан Колев..
През следващото денонощие над страната ще преобладава облачно време. Временни разкъсвания на облачността ще има главно в часовете преди обяд. В събота сутринта, 29 март, на места в равнините, заради високата влажност, ще има мъгли. Ще духа..
България се включи в многонационална номинация за присъединяване към елемента "Пасищни традиции", вписан в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Събитието беше отбелязано на 28 март с официалното подписване на номинацията от..
На 27 март, Световния ден на театъра, за 51-ви път Съюзът на артистите в България (САБ) ще връчи Националните награди за сценични изкуства ИКАР ...
Български автори и културни дейци представят страната ни на Международния панаир на книгата в Лайпциг. Сред тях са поетът, писател, композитор и..
В брой 44 на предаването слушайте: Българите в Унгария имат не само славно минало, а и стабилно бъдеще - интервю с Габриела Хаджикостова,..