В София представят пиесата "Системна грршка 2052", вдъхновена от метода "Форум-театър" на бразилския режисьор Аугусто Боал, който през 60-те години на миналия век създава т.нар. "вестникарски театър" (актьорите използват статии от вестници).
Премиерата на експерименталната пиеса, която се бори срещу апатията и омразата, е на 7 март в театър I am Studio. Действието се върти около действителни събития от последните години – войните по света, липсващата свобода на печата, политическите трусове, нарушаването на човешките права и най-вече апатията и омразата в обществото.
"Пиесата преминава от състояние на моноспектакъл към активна комуникация със зрителя и го превръща от публика в действащо лице, за да провокира действие като контрапункт на ширещата се апатията и на "бързооборотната" омраза в онлайн обществото", разказва авторът на проекта Богомил Шопов.
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..