Белослав е малък град, разположен на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно тук, на скромния градски пристан, е закотвена единствената запазена българска подводница – "Слава". Плавателният съд отдавна вече не пори дълбините на Черно море и днес е превърнат в един от най-атрактивните музеи в България.
Посетителите могат да се запознаят с историята на подводницата, която всъщност е била произведена в Съветския съюз през 1959 г. През 1985 г. , тя е предоставена от СССР на Българския военноморски флот с името "Ленински комсомол",но в началото на 90-те на 20-ти век е преименувана на "Слава". След присъединяването на България в НАТО, плавателният съд участва в съвместни учения със съюзниците ни, но по-късно е изоставен и потъва в забрава. "Имахме ясна цел – последната българска подводница да не последва съдбата на останалите, които бяха нарязани за метал", казва Данчо Калчев, стопанин на музея "Слава" и собственик на разположената в съседство фабрика за стъкло. През 2018 г., неговото семейство, заедно с фондация "Белославско стъкло" се включва в инициативата на Съюза на българските подводничари за реставрация на плавателния съд. Две години по-късно подводницата тържествено отваря врати като музей и посреща първите си посетители.
Докато си провираме път през клаустрофобичните коридори, разбираме какво означава да живееш в желязна дисциплина, да делиш въздуха с още 60 души и да нямаш право на грешка. "Това не е филм – тук всичко е истинско", подчертава Калчев.Според някои източници, подводницата е участвала под съветски флаг по време на Карибската криза през 1962 г. Но след като е предадена на българските Военноморски сили през 1985 г., "Слава" оперира изцяло в Черно море.
"Няма българска подводница, която да е излизала от Черно море. Функциите на българските подводници са били да защитават бреговете на родината. Те са на първа линия – първите, които посрещат противниковите кораби. Това е съоръжение за унищожаване на противника.И трябва да се знае, че между 1916 и 1918 година България е една от десетте държави в света, която е имала подводен флот. За съжаление, към днешна дата нямаме нито една действаща подводница" – заключава Данчо Калчев.
Вижте още :
Снимки: Венета Николова
Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци...
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел..
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги..