Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-големият кино форум на Балканите започва на 13 март

Българското кино на фокус в 29-ото издание на Международния София филм фест

Документалният филм "Артисти за деца" показва как изкуството променя живота на деца в България и Африка

„Артисти за деца“
Снимка: личен архив

"Шшш... Време е за кино" – с това мотото през следващите две седмици София се превръща в кино столица на Европа. 29-ото издание на най-големия кино форум на Балканите – Международния София филм фест (СФФ) се открива тази вечер в Зала №1 на НДК с премиерната прожекция на най-новия филм на режисьора Светослав Овчаров "Залог", копродукция между България и Румъния. Официалната програма тази година продължава до 31 март и включва общо 171 пълнометражни игрални, документални и анимационни филма, включително специална селекция от 20 късометражни филма от 58 държави на 5 континента. Акцент е поставен върху новото българското кино.

Кадър от филма „Залог“
"Това, което е особено забележително за 29-то издание е присъствието на българското кино – казва директорът на СФФ Стефан Китанов пред Светослава Кузманова от програма "Хоризонт" на БНР. – В програма от близо 180 филма, над 60 са български. Такова нещо не се е случвало никога в историята на София филм фест, което означава, че българското кино не само съществува, но и присъства както на международен фестивал в България, така и по света. От тези около 60 филма, почти 50 ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Игралните филми са 22, от които 12 премиери, 17 документални премиери, 16 късометражни, от които – 9 премиери, 11 копродукции, от които 10 премиери. Такова нещо не се е случвало никога, така че много ще серадвам да напълним салоните и да гледаме българското кино в контекст – това е много важно, защото тогава можем да направим сравнение както между самите българските заглавия помежду им, така да ги сравним и с международните филми, които присъстват на форума. А както винаги тук ще бъде представено най-доброто от световното кино" – обещава директорът на СФФ.

Йосиф Сърчаджиев и Райко Гърлич

Темите са разнообразни – от исторически сюжети до съвременни въпроси и казуси за живота, които живеем днес, допълва Стефан Китанов. На официалното откриване тази вечер в НДК ще бъдат връчени два плакета, дело на прочутия скулптор Георги Чапкънов – Чапа, представляващи Наградата на София на Столичната община за принос към изкуството на киното. Наградата ще бъде връчена на един от забележителните български актьори Йосиф Сърчаджиев и на легендарния хърватски режисьор Райко Гърлич, който е специален гост на фестивала. Той ще представи няколко от най-значимите си творби, както и най-новия си филм "Всичко си има край", копродукция между Хърватия, България, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Турция. Райко Гърлич ще изнесе и майсторски клас в рамките на София Мийтингс (19-30 март).

Pежисьорът Коста Биков
Специалната награда на София Филм Фест ще бъде връчена на режисьора Коста Биков, посветил повече от пет десетилетия на магията на киното, както и на двама режисьори, оставили важна следа в европейското кино – чешкия режисьор Бохдан Слама и унгарецът Саболч Хайду. В партньорство с Чешкия център в София и Институт "Лист" – Унгарския културен институт в София, са подготвени специални ретроспективи, а двамата режисьори ще представят лично пред българската публика най-новите си филми.


За 23-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм – "София – град на киното” – осигурена от Столична община. Председател на журито е френската режисьорка Патрисия Мазуи. В него са още актрисата Яна Саринен (Финландия) и режисьорите Пиа Мараис (Южна Африка), Файт Хелмер (Германия) и Андрей М. Паунов (България).

Конкурсната програма включва 12 филма, като за първи път три от тях са български заглавия – "Плът" ("Flesh") на режисьора Димитър Стоянович и две копродукции на България и Италия: "Безветрие" ("Windless") с режисьор Павел Г. Веснаков и "Пакет Вечност" ("Eternity Package") с режисьор Магделена Илиева.

„Артисти за деца“

Сред премиерните заглавия в документалната програма на 29-тия СФФ е и пълнометражният филм "Артисти за деца" на продуцента и режисьор Елена Панайотова. Той е посветен на едноименната театрална програма за деца в неравностойно положение и младежи без родители, тръгнала от сърцето на Родопите, с. Широка Лъка, и стигнала до вълшебните цветове на Кения, благодарение на малка група български артисти и тяхната вяра, че изкуството лекува и подкрепя. Продуцирана от Фондация "Ден Гри" и ръководена от самата Елена, програмата обединява екип от 300 артисти от четири континента и съществува цели петнайсет години в България (2002 - 2017) и шест години в Африка (2011- 2017), а Радио България е неизменен медиен спътник на каузата. През 2022 година се ражда фотоизложбата "Далеч от Африка", а в началото на 2024 година и книга "Приложен театър. Теория и практики от България до Африка". На 16 март от 14 часа в Кино "Люмиер" ще бъде премиерната прожекция на филма "Артисти за деца", с което режисьорката Елена Панайотова се надява да постави черешката на тортата в тази история и да я пусне в наследство към други.

Широка Лъка

"Във филма има интервюта с хора, които са работили в програмата през тези петнайсет години от различни континенти. Били те пораснали деца, които са участвали в този проект, артисти, наши спонсори, директори на училища, социални работници. Те дават рефлексии върху това, което се е случило в програмата "Артисти за деца", определяйки го като променящо живота събитие. Според мен е много интересно да се види визуално тази история на една млада група артисти, които вдъхновени да променят света, пристигат в Широка лъка през далечната 2002 година и установяват, че там има дом за деца без родителска грижа. И финалът на това е как тази група артисти стига до Африка, променя културни политики там, повлиява, върху множество артисти и деца през 2016 и така достига до 300 артисти от 4 континента и 5000 деца и младежи. Това е направено от българска група артисти, която само по себе си е много интересна история. И разбира се във филма говорим за нещо по-важно - колко е важно изкуството за израстването на детето, въобще за човешкото същество. Защото независимо, че ние разказваме за деца, които са сираци или в неравностойно положение, програмата е разработена и в крайна сметка е общовалидна за всяко дете. Много се надявам с този филм да отворим по-голяма перспектива и отново да се провокира диалог, колко е важно изкуството да влезе в образованието, колко е важен театърът и драмата за децата – той е жизненоважен за тяхното развитие."


Отвъд художествената и човешка история и стойност, филмът "Артисти за деца" може да бъде средство, чрез което да се предизвика диалог между различни държавни образователни и законодателни институции за значението на изкуството в българското образование. "Да направим промяна в обществото ни" – казва Елена Панайотова. А, днес повече от всякога имаме нужда от срещи с другия, различния от нас.

"Много е важна срещата с другия, чрез която да познаеш себе си – убедена е Елена Панайотова. – И във филма нагледно показваме, как едни деца, били те от дом или от ромското гето, се реализират и в момента са изключително успешни млади хора, просто защото са преминали през тази програма и срещайки мултикултурността чрез приказките, чрез хората, които са участвали в нея, са придобили едно спокойствие за себе си, отговорили са си на въпроса "кои са те" и са разбрали, че да си различен е нормална част от потока на живота."  

Същият онзи живот, който винаги е бил най-добрият и интересен сценарист на истории. А Международният София Филм Фест и тази година ще има своите регионални издания в Пловдив от 20 март до 6 април, във Варна от 21 до 29 март, а София Филм Фест на брега в Бургас ще бъде от 20 до 28 март. За всички онези, които няма да имат възможност да посетят киносалоните, организаторите отново са подготвили онлайн издание в Neterra.TV+. Онлайн фестивалът ще започне два дни след откриването на физическото издание и ще продължи точно месец – от 15 март до 15 април. А сега - "Шшш... Време е за кино"!

Вижте още:

Снимки: личен архив, Радио София, БГНЕС, София Филм Фест

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Автентични носии от незабравимия филм "Капитан Петко войвода" са изложени във Варна

Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр...

публикувано на 08.02.25 в 07:15
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

В кино "Люмиер" започва Master of Art

Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..

публикувано на 07.02.25 в 07:30

Българският филм "Терапията" участва в няколко международни фестивала

Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред тях са 78-ото издание на Международния филмов фестивал в Салерно (Италия) и 25-ото издание на Santa..

публикувано на 07.02.25 в 07:05